Shkruaj perberesin ...

Thursday, May 31, 2012

Momente degjenerimi me nduja

Gjithçka filloi ne veren e vitit 1999. Ne nje pasdite te nxehte gushti kur zagushia s'te linte te mbushej me fryme e njerezia shullohej ne diell duke zene çdo meter katror bar te mundshem te pishines komunale, Ballakumja e z. Tironc vendosen te "arratisen" per nje fundjave ne Jesolo. Deri me ketu asgje interesante perpos faktit qe Ballakumja e z. Tironc sapo ishin njohur, e deri me ate dite Ballakumja kishte luajtur persosmerisht rolin e goces namuzqare qe nuk bie kollaj pre e tentacioneve, por ate dite te nxehte gushti, per faj nje te zagushie qe te linte pa fryme, Ballakumja theu te gjitha tabute e kaperceu  etapat e lojes se joshjes.
Por jo vetem te joshjes! Ky udhetim i pare ne çift beri qe, Ballakumja qe prej atij momenti te heqe dore nga qendrimi ne tavoline si i dikujt qe te jep pershtypjen se ka gelltitur bishtin e nje fshese oborri, nga porositja e pjatave qe nuk permbanin ushqime qe mund te laparosnin veshjen, nga perçapja 30 here e kafshates se bukes, nga porositja e perimeve te ziera, nga rikthimi i pjates pothuajse plot kamarierit, e te tjera regulla qe perbejne ate qe quhet "rregullorja e  bon-ton-it". Pra, ate dite te nxehte gushti Ballakumja 19-vjeçare vendosi te zhvishej nga te gjitha  komplekset e te ishte rob Zoti :) 
Perlau nje pjate te madhe me spaghetti me midhje dhe xhinxhivalle te shojtura ne vere te bardhe. Per here te pare ne jeten e vet fshiu me çapa buke lengun e mbetur te midhjeve e thau (kuptohet bashke me z.Tironc :D) nje shishe vere te bardhe...
Qe nga ajo nate e nxehte gushti, ne nje restorant ne bulevardin kryesor te Jesolo-s, filloi degjenerimi kulinar i Ballakumes, qe arriti kulmin ne veren e 2001, ku per nje jave konsumoi rregullisht 2-3 sufllaqe ne çdo vakt duke u bere keshtu klientja me e rregullt e nje restoranti grek ne Bruksel (ne rrugen perplot me restorante qe te çon Grand Place),
Sa me shume i shijonte keto vaktet ne restorante, aq me shume treguesi i peshores rritej!  
E me gjithe predikimet e familjareve per te riparuar demin e per te shkuar perseri tek pesha ideale e 45 kg, ja ku po ju them qe Ballakumja ska ndermend te heq dore. Ate nate te nxehte gushti ajo zbuloi pasionin per gjerat e mira. Ra ne dashuri me midhjet e xhinxhivallet, qe deri me atehere s'i fuste ne goje, veren e bardhe e spaghettit-al-dente, e kjo dashuri eshte si nje dipendence e embel per te. 
E keni degjuar ate transformimin qe i kane bere shprehjes popullore nga "kush kerkon, gjen" ne "kush gjen, kerkon prape"?... eh, pikerisht ne shprehjen e trasformuar gjen kuptim e gjithe kjo dipendence qe nder vite eshte bere degjeneruese per linjat e trupit. 
Ajo s'ngopet kurre duke kerkuar vazhdimisht gjera te reja, te mira dhe interesante per te kenaqur shqisat e nuhatjes dhe te shijes.
Por edhe z. Tironc nuk ben hajgare! Kur behet fjale per te ngrene, i nxjerr krye gjeni elbasanlli e nuk ndalet para asgjeje. Ndersa per blerjen e nje rrobe mendohet 100 here, perpara nje produkti ushqimor ne markatat me specialitete tipike i nxjerr parate prej portofoli me nje lehtesi te paperballueshme qe as Kundera s'do te dinte ta pershkruante :)
Javes qe shkoi me solli ne shtepi salsiçe pikante "'nduja", djathe kaçkavall pikant e mozzarella di buffala, te prodhuara e te porositura kastile ne Kalabri.  ('Nduja eshte nje salsiçe shume shume pikante qe perdoret me teper per t'i dhene shije salces se makaronave, por edhe me fasule eshte fantastike.)
Meqe keto kapriço i kushtuan familjes sa ç'i kushton pazari javor, Ballakumja mendoi qe ishte me e udhes te konsultohej me librat e internetin per receta te provuara e te mos bente shume eksperimente.
E pas nje kerkimi, gjeti disa receta shume te mira, te cilat i pergatiti gjate javes.Receta e pare eshte "Spaghetti con la 'nduja calabrese"

Perberesit per 4 persona:

350 gr spaghetti
1 qepe e kuqe dhe e embel (per ato qe jetojne ne Itali: cipolla di Tropea)
500 gr domate te embla
2 luge gjelle, pra 60 gr 'nduja (ose edhe me teper, nese e deshironi shume pikante)
vaj ulliri extravergine
kripe
borzilok
djathe pecorino calabrese 

Pergatitja:
grijme ne feta te holla qepen dhe e skuqim ne vaj ulliri. Sapo te zbutet i shtojme 'nduja-n dhe e kaurdisim derisa te shperbehet. I shtojme domatet e prera ne thela dhe e gatuajme ne zjarr mesatar per afro 15 minuta.
E rregullojme me kripe dhe e aromatizojme me borzilok.
Veç ziejme ne uje te bollshem e te kripur spaghett-it. 
Mua me pelqen qe zierja te perfundoje ne tiganin ku pergatitet salca, prandaj disa minuta para perfundimit te zierjes, i heq spaghetti-t nga tenxherja dhe i hedh tek salca, bashke me nje garuzhde uje nga zierja e tyre. Kjo ben qe spaghett-it te thithin sa me shume aromat e salces dhe uji i zierjes se tyre te sherbeje si lidhes.
Ne fund i servirim te sperkatur me djathe pecorino kalabrez, qe eshte shume i ngjashem me djathin kaçkavall (kur ky eshte i bute), veçse percorino kalabrez para stazhonimit lyhet me spec djeges.


Ndersa receta e dyte qe provova jane muffin rroll, receten baze te te cileve e kam marre muaj me pare nga nje blog kuzhine ne italisht, por qe e modifikova duke i shtuar  'nduja-n e djathin kalabrez.

Muffin roll kalabrez

Perberesit per rreth 15 cope:

500 gr brume i bymehur per pizza
1 thelb hudher
nduja
djathe pecorino calabrese
rigon 
kripe
vaj ulliri extravergine

Pergatitja:
e hapim ne pete brumin e bymehur.
Ne nje tas perziejme nje luge nduja me disa luge vaj ulliri derisa nduja te shnderrohet ne krem. Me kete krem lyejme te gjithe siperfaqen e petes..
E sperkatim  erezat e djathin e grire.
E rrotullojme si te ishte strudel dhe e presim ne feta me trashesi sa gjysma e formave te muffin.
I leme te bymehen ne vend te ngrohte per afro 20 minuta.
Nderkohe grijme imet hudhren dhe e skuqim ne vaj ulliri pa e djegur.Ndezim furren ne temp. 200°C dhe pjekim muffin per afro gjysem ore derisa te marrin nje ngjyre te arte.
Sapo te dalin nga furra i sperkatim me hudhren e skuqur ne vaj ulliri dhe natyrisht pak vaj ulliri.
I servirim me vere te kuqe.


Muffin roll me ullinj 

Perberesit per rreth 15 cope:

500 gr brume i bymehur per pizza
ullinj te vegjel (olive taggiasche)
djathe pecorino calabrese
rigon 
kripe
vaj ulliri extravergine
gjalp


Pergatitja:
e hapim ne pete brumin e bymehur dhe e lyejme me vaj ulliri.
E sperkatim me djathin e grire, ullinjte dhe rigonin.
E rrotullojme si te ishte strudel dhe e presim ne feta me trashesi sa gjysma e formave te muffin.
I leme te bymehen ne vend te ngrohte per afro 20 minuta.
Nderkohe grijme imet hudhren dhe e skuqim ne vaj ulliri pa e djegur.
Ndezim furren ne temp. 200°C dhe pjekim muffin per afro gjysem ore derisa te marrin nje ngjyre te arte.
Sapo te dalin nga furra i lyejme ne siperfaqe me gjalp.

Gjak e dhjame :D
P.S.: kush di ndonje recete tjeter me 'nduja eshte i lutur te ma tregoje
P.P.S.: javes tjeter, me kismet Zotit, do ju percjell recetat me mozzarella di buffala, qe po i ruaj ne frigo si ujte e paket :P

Tuesday, May 29, 2012

Burani me grure dhe jeshilliqe - Grano alle erbette
Burani me grure dhe jeshilliqe


Perberesit per 2 persona:

120 grure i qeruar dhe i zier
gjysem gote vere e bardhe
2 qepe te njoma
30 gr gjalp
leng pule
kripe
piper
200 gr gjethe panxhari nga ai varietet me gjethe te njome (ne italisht quhen bieta erbetta) ose ne pamundesi spinaq me gjethe te vogla
ereza te fresketa hudher gjarpri, majdanoz, koper, shume pak borzilok dhe mente 
vaj ulliri extravergine

Pergatitja:

procedohet pothuajse njesoj si me buranine me oriz dhe lepjete, te cilen grate elbasanase e gatuajne shpesh gjate stines se veres, por ne vend te orizit une perdora grure te zier dhe i shtova ca jeshilliqe (me teper sesa per variacion, ishte ide e lindur nga nevoja per te mbaruar grurin qe me mbeti nga qeshqeku :D).
Grijme imet qepen dhe e skuqim ne gjap. I shtojme grurin dhe e kaurdisim per 1-2 minuta.
E shuajme me vere te bardhe dhe e gatuajme per afro 10 minuta ne zjarr mesatar, sa te shteroje vera.
Me pas grijme imet erezat e fresketa dhe jeshilliqet dhe ia shtojme grurit. I hedhim leng pule dhe e gatuajme edhe per 10 minuta te tjera. 
E rregullojme me kripe dhe piper. 
Para se ta servirim e sperkatim me pak gjalp te shkrire ose vetem me vaj ulliri extravergine.
E shoqerojme me kos.


Gjak e dhjame :D
Grano alle erbette 


Ingredienti per 2 persone:

120 gr grano precotto
mezzo bicchiere di vino bianco
2 cipollotti 
30 gr burro
brodo di pollo
sale 
pepe
200 gr bieta erbetta oppure spinacini
aromi freschi: erba cipollina, prezzemolo, finocchietto selvatico, basilico e menta
olio evo


Preparazione:

tagliare finemente i cipollotti e soffriggerli ne olio evo.
Aggiungere il grano tenero precotto. Mescolare per 1-2 minuti e bagnare con vino bianco. Lasciar cuocere per 10 minuti in fuoco dolce fin quando il vino sarà evaporato.
Pulire e tagliare le erbette ed aggiungerle al grano.
Versare nella pentola abbastanza brodo di pollo e cuocere per una decina di minuti.
Regolare di sale e pepe.
Prima di servire cospargere di burro o di solo olio evo.
Accompagnare con yogurt.


Gjelle me pesto hithrash - Zuppa di patate e pesto di orticheGjelle me pesto hithrash
(ju kujtohet qe para 2 javesh ju tregova per nje pesto hithrash.  Nese ndonjera prej jush e ka pergatitur dhe i ka mbetur ndonje kavanoz, ja dhe nje ide tjeter per perdorimin e pestos se hithres. E me kete recete i them "lamtumire" hithres deri pranveren tjeter)
Perberesit per 4 persona:

2 patate te medhaja ose 4 te vogla
gjysem qepe
50-60 gr pesto hithrash
leng mishi 
hudher gjarpri
speck ose proshute derri
vaj ulliri 
kripe 
piper
djathe parmigiano reggiano i grire

Pergatitja:

skuqim ne vaj ulliri qepen e grire imet. I shtojme peston e hithrave dhe e shuajme me leng mishi.
Ne fund i shtojme patatet e prera ne kubike te vegjel dhe e ziejme per afro gjysem ore.
Me ane te nje frulatori e reduktojme ne leng homogjen. E rregullojme me kripe dhe piper.
Speck-un ose proshuten e grijme ne shirita te vegjel dhe e skuqim ne nje tigan pa i hedhur yndyre.
Ndajme ne tasat e servirjes gjellen. E sperkatim ne siperfaqe me shiritat e speck-ut ose proshutes, hudher gjarpri te grire imet dhe vaj ulliri extravergine.
Sipas deshires e hedhim edhe djathe te grire dhe piper te zi.


Zuppa di patate e pesto di ortiche

Ingredienti per 4 persone:

2 patate grandi oppure 4 piccole
1/2 cipolla
50-60 gr pesto di ortiche
brodo di carne
erba cipollina
speck oppure pancetta
olio evo
sale
pepe
parmigiano reggiano grattugiato 

Preparazione:

rosolare la cipolla tagliata finemente nell'olio evo. Aggiungere il pesto di ortiche. Mescolare e bagnare con brodo di carne.
Alla fine aggiungere le patate tagliate a cubetti e lasciar cuocere per una trentina di minuti.
Dopodiché frullare la zuppa fino ad ottenere un massa omogenea.
Tagliare a striscioline lo speck o la pancetta e rosolarla in una padella antiaderente.
Dividere la zuppa. Condire con le striscioline di speck o pancetta, erba cipollina ed olio evo.
A piacere cospargere di parmigiano reggiano e pepe nero.

Sunday, May 27, 2012

Lepur ne furre
Perberesit per 3-4 persona:

gjysem lepuri
nje tufez koper
nje degez rozmarine
2-3 thelpinj hudher
100 gr ullinj (per kete recete une perdor "olive taggiasche", te cilat per shijen dhe aromen e tyre te forte me kujtojne ullinjte qe ben gjyshja ime, pra edhe ullinjte shqiptare jane ideale per kete recete)
gjysem gote vere e bardhe
vaj ulliri extravergine
uthull molle
piper i zi i sapobluar
kripe

Pergatitja:
presim ne copa lepurin. E kriposim, e peperosim dhe e skuqim ne vaj ulliri te nxehte bashke me hudhrat e plota, gjysmen e kopres dhe rozmarinen.
E shuajme me vere te bardhe dhe e trasferojme ne nje tave.
E pjekim ne furre ne temp. 180-190°C per afro 40 minuta duke e kthyer here pas here dhe duke e njomur me lengun e vet.
10 minuta para perfundimit te pjekjes e nxjerrim taven nga furra, i shtojme ullinjte, kopren e mbetur te grire imet dhe e sperkatim me pak uthull molle. E rivendosim taven ne furre dhe menjehere pas pjekjes e servirim me sallate te fresket dhe lengun e vet.Sallam çokollate verorNga aspekti kalorik ky sallam s'e meriton te quhet veror, sepse permban shume me teper kalori sesa sallami i çokollates tradicional, por cilesimi veror ka te beje me faktin qe eshte recete tak-fak. Ne kuptimin qe si kohe gatimi nuk i kalon as 6-7 minutat. Behet pa veze. Behet me mbetjet e biskotave dimerore. Konservohet vetem ne frigorifer sepse zbutet shume shpejt....e meqenese une e pergatis kryesisht per femijet gjate piknikeve apo per zamer pas shkolle, kalorite e shumta nuk perbejne problem perkundrazi...

Perberesit:
(me keto masa mund te ngopen gati 10 persona, te rritur dhe femije)

250 gr biskota me çokollate (per ato qe jetojne ne Itali mund te perdorni biskota te tipit frollini con gocce di cioccolato, pan di stelle, wafer al cioccolato etj.)
250 gr mascarpone
250 gr nutella ose per ato qe jetojne ne Itali "crema di gianduia"
nje maje luge kanelle

Pergatitja:
i fusim biskotat ne nje qese dhe i rrahim me çekiçin e mishit. 
I derdhim ne nje tas. I shtojme mascarponen e nutellen dhe veme kalamajte t'i perziejne .Do te laparosen e do te behen per t'u futur ne lavatriçe, por edhe do te kenaqen shume :)
Me pas e shtrojme masen ne nje leter alumini dhe e vendosim per rreth 3 ore ne frigorifer ne zonen e akullit.
E presim ne feta dhe e servirim me luleshtrydhe, boronica, banane apo çfare t'ju gjindet.

Saturday, May 26, 2012

Japrake gjenoveze - lattughe ripiene

Keto japrake ne Gjenova quhen "leitughe pinne", pra marule te mbushur, e me japraket qe njohim ne ballkanasit mund te them qe kane nje fije ngjashmerie. 
Gjenovezet keta japrake i servirin ne leng mishi te shteruar dhe i sperkatin me djathe parmigiano reggiano.
Tingujt qe shoqeruan gatimin e kesaj pjate jane te njerit prej kantautoreve gjenoveze qe kam shume perzemer, Fabrizio De Andrè, me nje nga kenget e tij me te bukura "città vecchia"

Japrake me marule

Perberesit per 4 persona:
1 tufe e madhe marule
200 gr mish viçi i grire
2 qepe te njoma
200 gr te brendshme viçi
100 gr gjalp
tule buke (2 panine)
3 veze
100 gr djathe parmigiano reggiano
leng mishi

Pergatitja:

eliminojne gjethet siperfaqesore te marules. I hapim gjethet nje e nga nje dhe i shpelajme mire e mire.
I ziejme ne uje te bollshem per afro 5-6 minuta.
Me pas i kullojme dhe i thajme me pecete te paster.
Nderkohe presim ne copa te vogla te brendshmet e viçit dhe i skuqim bashke me mishin dhe qepet e njoma ne gjalp, vaj ulliri dhe kripe.
Pasi jane skuqur i shtojme tulin e bukes te njomur ne leng mishi, manxuranen, djathin e grire dhe vezet.
Mbushim me kete mase çdo gjethe marule dhe e mbeshtjellim si japraket.


Vendosim nje tigan me diameter te madh ne zjarr dhe i hedhim 2 gisht leng mishi. Sapo lengu te filloje te vloje vendosim ne tigan japraket me marule. I gatuajme ne zjarr te ulet per rreth 20 minuta.
I servirim me feta buke te thekur dhe djathe parmigiano reggiano.

In italiano


Lattughe ripiene

Ingredienti per 4 persone:
1 cespo di lattuga grande 
200 gr carne macinata di vitello 
2 cipollotti
200 gr fegato di vitello
100 gr burro
2 panini 
3 uova
100 gr parmigiano reggiano
brodo di carne

Preparazione:

eliminare le foglie esterne delle lattughe e lavare le altre.
Metterle a bollire nel abbondante acqua salata per 5-6 minuti.
Scolarle ed asciugarle con un panno pulito.
Tritare a pezzettini il fegato di vitello e rosolarlo nell'olio evo assieme ai cipollotti e alla carne tritata.
Regolare di sale e pepe.
Dopodiché togliere il composto dal fuoco, aggiungere la mollica del pane bagnato nel brodo di carne e ben strizzato, la maggiorana, il parmigiano grattugiato e le uova. Regolare di sale e pepe.
Riempire con questo composto le foglie della lattuga e metterle nel frigo per una trentina di minuti.
In una grande padella versare del brodo e farlo restringere per qualche minuti a fuoco alto.
Mettere nel brodo gli involtini della lattuga a farli cuocere per una ventina di minuti a fuoco dolce.
Servire caldi nel loro brodo cospargendoli di parmigiano grattugiato.

Sunday, May 20, 2012

Food revolution day

Jamie Oliver, ky çun i bukur qe i ka lezet ngjyra e shpelare ingleze (:P), mua me kenaq kur gatuan ne tv. Ka nje aftesi komunikimi e percjell nje pasion te papare. Te gatuash e te shpjegosh receten para kamerave nuk eshte dhe aq e lehte, sepse duhet te gjesh fjale per te pasuruar nje fjalor te varfer siç eshte fjalori i kuzhines, e per me teper duhet te kontrollosh emocionet e te ruash kthjelltesine per realizimin e recetes.. (Une njehere e kam provuar dhe kam bere gafa qe kane hyre ne histori :P). Por Jamie ia del mrekullisht!
Pra, qe une "vdes" per Jamie Oliver eshte boterisht e njohur :) Por sot s'dua t'ju flas as per Jamie-n si çun-per-t'u-pire-ne-kupe (Ah-lum-gruja-qe-e-ka! :P), e as per zotesine e tij si chef, por per nje nga iniciativat qe ka korrur sukses ne te gjithe boten. Behet fjale per "Food revolution day" te ideuar nga Jamie Oliver.
Me kete iniciative, e me te tjera te meparshme,  Jamie kerkon te ndergjegjesoje konsumatorin dhe ta edukoje te ushqehet shendetshem. Te ushqyerit mire nuk nenkupton domosdoshmerisht evitimin e yndyrnave apo produkteve blektorale, por do te thote te konsumosh produkte te fresketa, te cilat nuk permbajne aroma artificiale apo shpifurina laboratori. Prodhime biologjike e jo ushqime gjenetikisht te modifikuara.
Pra, ajo qe duhet te kuptojme, e  qe Jamie Oliver trumbeton prej kohesh, eshte qe superprodhimi nuk ka sjelle cilesi, perkundrazi, nese kerkon cilesine drejtohu prodhuesit te vogel, fshatarit apo fermerit, te cilet jane ne gjendje te te informojne mbi ate qe prodhojne dhe etiketat e prodhimeve te tyre nuk permbajne sigla per ty te pakuptimta.
Me kete rast po ju percjell edhe nje video te realizuar ne nje shkolle ne SHBA. Fillimisht une mendova se eshte nje linje edukimi "e forte" e "agresive",  por ama duhet te pranoje qe eshte shume efikase, pasi provokon tek femija reagime peshtire, qe me pas e bejne te frenohet ne supermarkate para M&M, prodhimeve Nestlè apo plehrave te tilla industriale. Me time bije po funksionon me se miri...

Qe t'i kthehem Food revolution day, darka te tilla u organizuan edhe ne Itali por fatkeqesisht shume larg prej vendit ku jetoj, prandaj vendosa te organizoje nje te tille me miqte e mi. 
Me poshte do te gjeni recetat, per te cilat une perdora vetem prodhime lokale, por qe ju mund t'i modifikoni fare miqe sipas produkteve te vendit ku jetoni.
Iniciatives se Jamie Oliver iu bashkua edhe "Une gatuaj" me nje darke shqiptare.


Antipasta


Role speck-u me djathe te bute dhe hudher gjarpri

feta speck-u
djath i bute i tipit quark/caprino ose panna acida, por mund te perdoret edhe gjize me pak kripe
hudher gjarpri
vaj ulliri extravergine

Kjo antipaste eshte shume e thjeshte dhe shume e mire. Fillimisht i japim shije djathit te bute duke i shtuar pak kripe, hudher gjarpri te grire imet dhe vaj ulliri. Pasi i kemi perzier mire mbushim fetat e speck-ut.
I pjekim per pak sekonda ne zgare dhe i servirim menjehere. Per t'i dhene nje shije agrodolce i shoqerojme me uthull balsamike te reduktuar ne zjarr.


Role me lepjete


Perberesit per 6-8 persona:
500 gr lepjete
3 gjethe borziloku
3 veze
2 luge djathe te grire
2 luge qumesht
30 gr gjalp
nje luge e vogel leng limoni
kripe
100 gr djathe i bute ose gjize
domate 


Pergatitja:
ziejme ne uje te bollshem me kripe lepjeten per rreth 10-15 minuta e me pas e kullojme dhe e shtrydhim mire e mire.
E hedhim ne mixer dhe e grijme fillimisht me gjethet e borzilokut e me pas i shtojme te verdhat e vezeve, djathin, qumeshtin dhe kripen.
Veç rrahim me tel kuzhine te bardhat e vezeve me lengun e limonit derisa te behet shkume.
I bashkojme masat duke treguar kujdes qe te bardhat te mos bien.
Lyejme me gjalp nje leter pjekjeje dhe e shtrojme masen. Trashesia e mases nuk duhet te kaloje 2 cm.
E pjekim ne furre ne temp. 190°C per rreth 15 minuta.
Me pas e leme te ftohet dhe merremi me pergatitjen e mbushjes.
Perziejme me tel kuzhine djathin dhe e shtrojme mbi bazen.


Nxjerrim nga tava bazen e lepjetes me shume kujdes. Nese hasni veshtiresi perdorni nje thike te gjate.
E lyejme te gjithe siperfaqen e bazes me djathe dhe e sperkatim me kubike domateje.
E rrotullojme me kujdes, e mbeshjellim rolene me leter alumini dhe e vendosim ne frigorifer per disa ore.
Para se ta servirim e ndajme ne feta. Meqenese roleja ka nje shje shume delikate, per t'i dhene antipastes nje kontrast une perdora nje djathe te forte me piper te zi, qe prodhohet ne Alto Adige.

Gjalp me hudher gjarpri


gjalp homemade
hudher gjarpri
kripe kokerrmadhe


Pergatitja:
perziehen te gjitha bashke dhe et voila...


Pjate e pare


Kanederli me spinaq - Spinatknödel


Perberesit per 6-8 persona:
300 gr buke gruri e vjeter 
300 ml qumesht
200 gr djathe mali 
200 gr spinaq te zier
4 veze
miell
kripe
gjalp
djathe 


Pergatitja:
e ndajme buken ne copa te vogla dhe e hedhim ne nje tas.
Ngrohim qumeshtin dhe nderkohe grijme ne rende djathin.
Si qumeshtin ashtu edhe djathin i hedhim ne tasin ku kemi copat e bukes.  Ju sugjeroj qe te mos ia hidhni te gjithe sasine e qumeshtit menjehere, por me te pare e me te bere. Ia shtoni ne fund nese e shihni qe masa ka nevoje.
Pra, para se t'i hedhim pjesen e mbetur te qumeshtit, i shtojme spinaqin e grire, vezet, shume pak miell dhe kripe.
I perziejme me duar dhe i leme per afro gjysem ore ne temp. ambjenti.
Me pas me pellembet e duarve formojme disa qofte me madhesi sa nje portokall. Qe kanederli te mos shperbehet duhet qe masa te jete kompakte ne siperfaqje, ne kete menyre uji nuk penetron midis te çarave.

 
Vendosim nje tenxhere me uje te bollshem mbi zjarr. I hedhim kripe dhe nje luge vaj ulliri. Sapo uji te filloje te vloje e ulim pak temperaturen e zjarrit dhe i hedhim kanederlit nje e nga nje.
Veç shkrijme gjalp (ne sasi te bollshme) dhe e aromatizojme me nje gjethe sherebele.
Pasi kanederlit jane zier (pas rreth 15-20 minutash) i kullojme nje nga nje dhe i vendosim mbi pjate. 
I hedhim gjalpin e shkrire persiper dhe djathe te grire. Pjate e dyte

Pako mishi me patate dhe sallate


Perberesit per 6 persona:
6 bifteke viçi te madh
400 gr mish i grire derri dhe viçi
60 gr kerpudha te thata
2 gota vere Lagrein
2 veze
1 thelb hudher
6 feta speck 
ereza te fresketa: borzilok, manxurane, majdanoz
miell sa te nevojitet

vaj ulliri extravergine
2 gota leng mishi 
kripe 
piper

domate qershize
sallate
uthull balsamike
patate
trumez

Pergatitja:
vendosim ne nje tas me uje te vaket kerpudhat e thata per 30 minuta sa te zbuten.
Nderkohe rrahim fetat e mishit.
Perziejme mishin e grire me vezet, kerpudhat, hudhren dhe erezat e grira imet, kripen dhe piperin. Kete mase e shtrojme mbi fetat e mishit. 
I palosim me dysh dhe i mbeshtjellim me fetat e speck-ut si ne foto.
I kalojme ne miell dhe me pas i skuqim ne nje tigan ku kemi ngrohur vaj ulliri.
Pasi jane skuqur nga te dyja anet, i shuajme me vere Lagrein.
I rregullojme me kripe dhe piper.
E vendosim taven ne furren e ngrohur paraprakisht ne temp. 220°C. I hedhim 2 gota leng mishi dhe e pjekim per rreth 20 minuta. 
Per kontornon pergatisim nje sallate me sallate jeshile ose rukola dhe domate qershize. I japim shije me nje vinaigrette me uthull balsamike, kripe, piper dhe vaj ulliri extravergine. I shoqerojme me patate te ziera dhe te aromatizuara ne furre me trumez, kripe kokerrmadhe dhe vaj ulliri extravergine.
Embelsira
Sultjashi, ose siç quhet ketu "budino di riso", eshte goxha i preferuar nga chef-at e restoranteve gourmet ne Alto Adige. E servirin te pasuruar me fruta dhe e keshillojne çdo stine ne menyte e restoranteve. Sultjashi i meposhtem i realizuar nga nje chef i ketushem, ka marre emrin e njerit prej kopshteve botanike me te bukur te gjithe Italise qe gjendet pikerisht midis Bolzanos dhe Meranos, TrauttmansdorfSultjashi "Trauttmansdorf"
Perberesit per 6-8 persona:


1 l qumesht i fresket
100 gr oriz
150 gr sheqer
300 gr pana per embelsira
lekure limoni e grire
vanilje
4 flete xhelatine per embelsira
liker qershie
250 gr dredheza

nje grusht fistike
gjethe mente
luleshtrydhe pylli, te cilat karakterizohen nga nje arome shume e forte


Pergatitja:
ziejme orizin me qumeshtin, sheqerin, lekuren e limonit dhe vaniljen per rreth 40 minuta ne zjarr mesatar. 
Nderkohe zbutim per 10 minuta ne uje te ftohte xhelatinen dhe ia shtojme sultjashit. I perziejme me tel kuzhine derisa xhelatina te shperbehet. E ftohim sultjashin duke e vendosur tenxheren brenda nje tasi apo tenxhere me te madhe te mbushur me uje te ftohte dhe akull. 
Kur sultjashi te jete ftohur, i shtojme panen e rrahur dhe likerin e qershise. 
E ndajme sultjashin ne tasa te vegjel dhe e vendosim ne frigorifer per te pakten 2 ore.
Me pas e zbukurojme me krem dredhezash, fistike, luleshtrydhe pylli dhe gjethe menteje.
Per kremin e dredhezave ziejme dredhezat me sheqer ne shume pak uje. I kalojme ne frulator derisa te perftojme nje mase homogjene. 
I shtojme gjysem luge niseshte dhe e rivendosim tenxheren ne zjarr te ulet derisa te trashet pak.

P.S.: Ishte e hera e pare qe provoja ta gatuaja kete sultjash. Ishte shume i mire dhe aromatik, mgjth kokrrat e orizit me dhane bezdi, ndoshta ngaqe sultjashi nuk me entuziasmon shume. Heres tjeter sapo orizi te jete zier do ta reduktoje ne pure duke e kaluar ne frulator. Jam e bindur qe do te behet me i mire..  . 

Thursday, May 17, 2012

Gruri dhe "bilbili"
Sot e kalova paraditen duke kenduar kengen e grurit dhe duke studiuar hollesishem kontraten provinciale per punetoret e agrikultures. Pasi i bera telef te dyja,  prisja te me trokiste ne zyre ndonje bilbil, por me erdhi nje katunar oj gra qe OBOBO ....eren-lope ia ndjente edhe statuja e Walther von der Vogelweide :P 


 
Qeshqek me domate

Perberesit per 1 person:

50-60 gr grure i qeruar dhe i zier.
50 ml leng pule
nje thelb hudher
gjysem domate
60 gr djathe i bute qe shkrihet i tipit asiago, fontina etj. 
gjalp
vaj ulliri
kripe
piper

Pergatitja:
grurin e ziejme me lengun e pules ne zjarr te ulet derisa te shteroje i gjithe lengu i pules. Kjo behet per t'i dhene shije grurit.
E rregullojme me kripe dhe piper.
I shtojme gjalpin, majdanozin dhe hudhren te grire imet, e djathin te prere ne copa te vogla. I perziejme derisa djathi te shkrije.
Veç ne nje tigan antiaderent skuqim ne pak vaj ulliri domaten te prere ne feta.
Shtrojme ne pjate fetat e domateve dhe siper qeshqekun. 
E sperkatim me pak vaj ulliri, piper dhe djathe sipas deshires. 
Gjak e dhjame :DMonday, May 14, 2012

Kronike nga Bolzano ne feste

Nje turme biblike pushtoi kete fundjave qytetin tim. 
Bolzano, nje qytet me rreth 100.000 banore, priti rreth 300.000 alpine nga gjithe Italia. 
(Alpinet jane trupat malore te ushtrise italiane, te cilet karakterizohen ne veshjen e tyre nga nje kapele me pende shpendi. Sipas grades ndryshon edhe lloji i shpendit, qe mund te jete pate, sorre ose shqiponje.
Kush ka qene i vemendshem gjate emisionit te lajmeve i ka pare gjate misionit te tyre ne Kosove, ju te tjereve jua tregon kjo video e realizuar ne Bolzano)


Takimi i alpineve eshte cilesuar si evenimenti me i madh qe zhvillohet çdo vit ne Itali. Sivjet na ra ne per hise. 
Nje makine e madhe organizative u vu ne pune, fillimisht me organizimin e takimeve, prezantimeve te librave dhe ekspozitave mbi temen ne fjale, e me pas me mbarevajtjen e kesaj feste.  
Ne vendasve na u kerkuan disa sakrifica si ndalimi i mjeteve private gjate ketyre diteve e ndalimi i mjeteve urbane ne qender, mbyllja e shkollave me date 11 maj etj.. 
Per dike ndoshta ishte tragjedi, sepse ne jemi nje qytet shume i qete ku njerezia ankohet se autobuzi mberrin 5 minuta pas orarit. 
(E sikur te mos kishin mberritur te huajt kete 10-vjeçarin e fundit per ta bere me interesante kroniken e zeze te gazetave lokale, lajmet kryesore ketu do te vazhdonin te ishin "nje e moshuar u rrezua ne rruge ndersa kalonte ne vijat e bardha" ose "filan clochard vodhi nje cope djathe ne supermarkate" lol)
Megjithate duket se atmosfera e festes fitoi mbi pakenaqesite e vogla qe rridhnin prej mungeses se komoditetit. 
Bolzaninet, pavaresisht etnise perkatese, treguan nje qytetari dhe nje aftesi organizuese te pashembullt. 
Asnje zenke, mgjthse u festua 72 ore non-stop! S'kane kaluar as 24 ore nga mbarimi i festes, e sot ne dreke s'te kapte syri asnje  mbetje-feste ne qender te qytetit! Qe nje feste unike qe na fali buzeqeshje dhe na beri te gjitheve te ndjehemi krenare per qytetin tone.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...