Shkruaj perberesin ...

Tuesday, November 26, 2013

I love comfort food!

Yes, I love comfort food!....sidomos pas shoqerimit ne shkolle te hanes15she, pas pazarit te dites, pasi kemi kercyer pupthi per gjysem ore nen tingjut e BllaBllaBlla, pasi kam kenduar 10 here "il trenino lungo-lungo", ndersa luga me supen me krem orizi fluturonte ne ajer per te arritur ne destinacionin "tunel". Por po aq here me eshte dashur edhe te kerceje si nje balerine kakalinka, qe e shkreta luge te dilte nga tuneli (Oh Biri, nga La Manche do te kishte dale me shpejt!), e bashke me lugen te me vinte ne fytyre nje maske me krem orizi, spinaq dhe djathe, madje me nje lloj vrulli qe as estetisja s'do te ishte e zonja ta realizonte. Pooor, ....pas gjitha ketyre aktiviteteve tashme te perditshme (ndryshon vetem ngjyra e maskes :)), e pasi drenushi mbylli syte duke shtrenguar nen hunde lepurushin Tippy, une u vura te gatuaje diçka te shpejte, te shijshme e per t'u shijuar ne rehatine totale. 
(Ops, harrova te nderroj bluzen...)
Karkaleca deti me oriz kokerrgjate

Perberesit per 2 persona ose per 1 person te uritur:
  
150-200 gr karkaleca deti te qeruara
gjysem qepe e vogel
100 ml qumesht i kondensuar (kuptohet pa sheqer) ose panna
nje maje luge spec i kuq pakez djeges
1 luge salce domate
gjysem luge e vogel xhinxher
vaj ulliri 
gjalp
kripe 
piper 
1 gote uje ose leng peshku
100 gr oriz kokerrgjate thai ose basmati (thai eshte me i aromatizuar)

Pergatitja:
skuqim qepen ne 30 gr gjalp dhe 1 luge vaj ulliri. I shtojme here pas here nga nje luge uje ne menyre qe qepa te gatuhet me ngadale, pa u djegur. I shtojme salcen e domates. E kaurdisim dhe me pas i shtojme karkalecat. I hedhim gjysem gote leng peshku ose uje dhe i leme te gatuhen ne zjarr te ulet, derisa uji te shteroje. 
Ne fund i shtojme qumeshtin e kondensuar, erezat, kripen, i kaurdisim mbi zjarr derisa qumeshti te trashet dhe te shnderrohet ne krem. 
I servirim karkalecat me oriz thai te zier...po deshet edhe me pak majdanoz te fresket te grire imet.
Gjak e dhjame :D 

Friday, November 22, 2013

A u beson zanave?Realizimi i ideve, leximi i librit "Peter Pan", organizimi, gatimi, seleksionimi i lojrave, qe i pershtateshin temes, si loja "ne kerkim te thesarit", CD, me lodhen me te vertete...por e gjitha kjo me argetoi shume. 
U perpoqa te futem ne nje dimension feminor dhe aventurier, per te rigjetur brenda vetes pikerisht ato emocione qe me kishte lene libri dhe filmi shume-shume vite me pare. E rezultati me kenaqi, ashtu siç kenaqi femijet, e mbi te gjitha hanen15she.
Recetat qe pergatita jane keto te meposhtmet, por ato qe u mbaruan sa-hap-e-mbyll-syte ishin te kripurat :)

 Te kripurat:
- muffin me miell misri, djathe parmigiano reggiano dhe pancetta;
- danubi me sallam dhe djathe te bute robiola;
- pizza te vogla;
- varkeza hot-dog

netet e mija para festes


Te emblat:
- torta Piratet me karrota dhe bajame;
- torta Trilly ne pyll;
- embelsira me gjize, molle dhe çokollate.
Pijet:
- coca-cola, çaj, fanta, leng dardhe etj.;Muffin me miell misri, parmigiano reggiano dhe pancetta

Perberesit per 24 cope:


200 gr miell 00
240 gr miell misri i imet
2 kos natyral (te vegjel)
160 gr pancetta
100 gr djathe parmigiano reggiano
4 veze
2 luge te vogla maje birre per torta te kripura
12 luge vaj ulliri extravergine
kripe

Pergatitja:
skuqim pancetta-n ne nje tigan antiaderent dhe e leme menjane.
Ne nje tas perziejme miellrat me majen e birres. I shtojme kosin, vezet, pancetta-n, djathin e grire, vajin e ullirit, kripen dhe piperin.
I perziejme perberesit derisa te perftojme nje mase homogjene.
E ndajme masen ne format e muffin, te veshur me leter pjekjeje ose ne tepsine e posaçme te lyer me gjalp, e i pjekim ne furren e ngrohur paraprakisht ne temp. 180°C per afro 16-18 minuta, derisa te marrin nje ngjyre te arte ne siperfaqe.Pizza (i vetmi ndryshim nga pizza normale eshte pureja e patates, e cila ben qe kjo pizza te qendroje e bute per disa ore)

Perberesit:

300 gr miell 0
50 gr pure patate pluhur
15 gr maje birre e fresket
3 luge vaj ulliri
1 luge e vogel kripe

Per salcen:
1 qepe
2 thelpinj hudhra
2 luge vaj ulliri
500 gr salce domatesh
3 luge salce domatesh e koncentruar
kripe
piper
2 luge trymez


50 gr ullinj pa berthame
100 gr sallam
100 gr proshute
125 gr mozzarella
125 gr djathe gouda

Pergatitja:
shkrijme ne uje te vaket majen e birres.
Ne nje tas hedhim miellin, purene e patates, vajin, kripen dhe ujin, ne te cilin kemi tretur majen e birres. E punojme derisa te perftojme nje brume elastik.
E mbulojme me pecete dhe e vendosim ne nje vend te ngrohte te bymehet.

Nderkohe pergatisim salcen.
Skuqim ne nje tigan me vaj ulliri qepen e grire sebashku me hudhrat.
I shtojme salcen e domateve dhe salcen e koncentruar. Gjithashtu i shtojme erezat dhe kripen.
E leme salcen ne zjarr derisa te dendesohet.

Ngrohim furren ne temp. 250°C. Lyejme me vaj tepsine e ceket te furres.
Hapim brumin dhe e shtrojme mbi tepsi.
E lyejme me salce dhe e pjekim ne pjesen e poshtme te furres per afro 10 minuta ne temp. 250°C.
Me pas i shtojme harxhin sipas deshires dhe e perfundojme pjekjen ne pjesen e siperme te furres
Danubi te vegjel me sallam dhe djathe te bute robiola 

550 gr miell 00
250 ml qumesht
50 gr vaj ulliri
1 luge kripe
2 luge sheqer
16 gr maje birre e fresket
1 veze
1 e verdhe veze
fara suzami

Per mbushjen:

sallam
robiola e fresket ose philadelfia

Pergatitja:
rrahim me tel kuzhine vezen me sheqerin dhe vajin, e me pas i hedhim qumeshtin ku kemi tretur majen e birres.
I shtojme miellin dhe kripen dhe punojme me duar derisa te formohet nje brume elastik.
E vendosim te bymehet ne nje vend te ngrohte per afro 2 ore, derisa te dyfishoje masen.
Pas kesaj kohe e ndajme brumin ne topa te vegjel, pak me dimension pak me te madh se nje kokerr arre.
E shtypim secilin top me grusht, ne menyre qe te hapet dhe ne mes vendosim harxhin.
E mbyllim dhe i rijapim formen e topit. I vendosim topat mbi tepsine e lyer me gjalp ose te veshur me leter pjekjeje dhe e veme menjane, ne nje vend te ngrohte, te byhemet per afro gjysem ore tjeter.
Ne fund i lyejme danubet me te verdhen e vezes ne siperfaqe, i sperkatim me fara suzami dhe i pjekim ne furre ne temp. 200°C per afro 20 minuta.Varkat prej hot-dog

panine hot-dog
wuerstel
per velat: leter e bardhe, shkop bambuje dhe karton i kuq


Torte me karrota
(sipas librit me receta nga bota. Torte tipike zviceriane)

Perberesit:
200 gr sheqer kaf
5 veze
250 gr karrota
60 gr miell
300 gr bajame te qeruara
lekura e nje limoni bio
vanilje
kanelle
gjysem pako pluhur pjekes
gjalp per te lyer tepsine
3-4 luge buke e grire


250 gr sheqer pluhur
afro 3 luge leng limoni


Pergatitja:
rrahim me rrahes elektrik te verdhat e vezeve me sheqerin derisa te perftojme nje mase te bardhe dhe shkumoze.
Grijme ne mixer, veç e veç, karrotat dhe bajamet.
Ne nje tas perziejme miellin me bajamet e grira dhe pluhurin pjekes. I bashkojme  masat ne nje tas te madh.
I shtojme vaniljen, lekuren e limonit dhe kanellen.

Veç rrahim te bardhat me nje maje luge kripe, derisa te zbardhen dhe shkumezohen.
Hedhim te bardhat tek masa dhe i perziejme me kujdes me luge druri.Marrim nje forme torte me permasa 26 cm dhe e lyejme ne fillim me gjalp e me pas me buke te grire.
Hedhim masen e tortes dhe e pjekim ne temp. 180°C per 1 ore.

Para se t'i hedhim glasaturen, e leme torten te ftohet ne temp. ambjenti per nje nate.

Te nesermen perziejme sheqerin pluhur me lengun e limonit dhe ia hedhim persiper tortes. Torta Trilly al bosco

Perberesit:

100 gr gjalp
150 gr sheqer kaf
100 gr sheqer i bardhe
2 veze
vanilje
50 gr miell 00
100 gr miell me permbajtje pluhur pjekes
50 gr kakao
1 gote uje i vaket
250 ml qumesht

Per kremin e gjalpit:
300 gr gjalp
80 gr sheqer pluhur
1 luge boje jeshile pluhur
100 gr çokollate e zeze

Per kerpudhat:
2 te bardha vezesh
100 sheqer pluhur

Pergatitja e bazes:
fillimisht ndezim furren ne temp. 180°C.
Lyejme me gjalp nje forme torte me diameter 20 cm.
Rrahim me rrahes elektrik gjalpin me sheqerin derisa sheqeri te shkrihet. I shtojme me rradhe vezet e rrahura veç dhe vaniljen.
Me pas i shtojme miellrat, pluhurin pjekes, kakaon, qumeshtin dhe e perziejme derisa te perftojme nje mase homogjene.
Ne fund e hedhim masen ne tortiere dhe e pjekim per 1 ore.
Para se ta presim e leme te ftohet per te pakten gjysem ore.


Per pergatitjen e kremit mbushes rrahim me rrahes elektrik sheqerin pluhur dhe gjalpin ne temp. ambjenti.
E ndajme masen ne 2 tasa te veçante. Tasit te pare i shtojme çokollaten e zeze, ndersa te dytit bojen jeshile.

Ndajme torten, tashme te ftohur, ne 2 pjese te barabarta, te cilat i lyejme me kremin me çokollate te zeze.
Siperfaqen e lyejme ne fillim me kremin e çokollates se mbetur e me pas me kremin e ngjyrosur.Per pergatitjen e kerpudhave ndezim furren ne temp. 150°C. Veshim tepsine e ceket te furren me leter pjekjeje.
E me pas rrahim te bardhat e vezeve me rrahes elektrik. Te bardhat duhet te kene temp. ambjenti , perndryshe nuk fryhen.
I shtojme me ngadale sheqerin pluhur dhe i rrahim derisa sheqeri te shkrihet dhe masa te shkelqeje.
E hedhim masen ne nje sac-a-poche dhe formojme kerpudha te madhesive te ndryshme.
I pjekim per afro gjysem ore.
Per ti bashkuar perdorim çokollate te bardhe te shkrire ose kremin e mesiperm.


E veshim te gjithe perimetrin e tortes me shkopa çokollate  dhe e dekorojme me kerpudhat e sperkatura me kakao.


neper korniza te Ikea-s vendosa imazhe te personazheve dhe citime nga libri


Embelsira me gjize, molle dhe çokollate
Perberesit:
200 gr gjize
qumesht
1 veze
50 gr gjalp + 50
100 gr sheqer + 4 luge sheqer kaf
vanilje
1 luge e vogel lekure limoni
lengu i 2 limonave
400 gr miell
1 pako pluhur pjekes
1 kg molle
1 kavanoz krem lajthie dhe çokollate ose nutella
250 ml leng dardhe 

Pergatitja:
ne nje tas hedhim gjizen, vezen, gjalpin e shkrire, sheqerin, vaniljen, lekuren e limonit dhe nje maje luge kripe. I perziejme me rrahes elektrik duke i hedhur edhe pak qumesht, derisa masa te homogjenizohet dhe sheqeri te shkrihet.
Ne nje tas tjeter perziejme miellin me pluhurin pjekes dhe ia shtojme mases pak e nga pak.
E punojme brumin e formuar me duar dhe e hapim ne nje pete pak me te madhe sesa madhesia e tepsise.
E shtrojme peten mbi tepsine e lyer me gjalp, duke veshur edhe bordet, ne menyre qe te krijohet nje si kontenitor per mbushjen.
Qerojme mollet. I presim ne feta dhe i sperkatim me leng limoni.
I vendosim mollet mbi peten e shtruar dhe i sperkatim me 50 gr gjalp te shkrire.
Ndezim furren ne temp. 180°C.
Perziejme 3-4 luge sheqer kaf me kanellen dhe me te sperkatim siperfaqen e embelsires.
E pjekim ne furre per afro 40 minuta.
Pas pjekjes, e leme te ftohet dhe me pas i hedhim persiper nutella-n e perzier me leng dardhe ose molle.

Deri ne festen e ardhshme....bye bye! 
Saturday, November 2, 2013

Menu vjeshte

Antipasta:

- polenta me piper te zi dhe lardo di Colonnata (dhjame derri ne kripe e ereza);

pergatisim polenten dhe ashtu te ngrohte e hedhim ne nje tepsi te lyer me gjalp derisa te ftohet plotesisht.
Me pas e ndajme ne feta dhe e vendosim ne furre per afro 5 minuta.
E nxjerrim dhe mbi çdo fete polenta vendosim nga nje fete lardo di Colonnata. E sperkatim me shume piper te zi. 
E rivendosim tepsine ne furre per 2 minuta dhe e sherbejme te nxehte.

- polenta me qepe, salsiçe mantovane dhe gorgonzola; 

Skuqim ne gjalp qepet e grira imet sebashku me salsiçen. I kriposim dhe peperosim.
Veprojme me polenten si me siper. Pra, e ndajme ne feta dhe mbi çdo fete vendosim pak harxh.
E vendosim ne furre ne temp. 220°C per afro 5-6 minuta. Me pas e nxjerrim dhe i hedhim persiper fetave pak djathe gorgonzola. E rivendosim tepsine ne furre per 2-3 minuta derisa djathi te shkrihet dhe e sherbejme te nxehte.

- djathi dhije i bute me fisteke;
ky ska nevoje per shume shpjegime se foto e tregon vete....- katrore pasta sfoglia te mbushura me domate te thara, mozzarella dhe pesto gjenovez pa hudher;

grijme imet domatet e thare (domate te thara dhe te konservuara ne vaj), mozzarella-n ne feta.

Marrim 2 peta pasta sfoglia te gatshme. Mbi njeren formojme grumbuj harxhi, duke lyer fillimisht pasta sfoglia-n e me pesto gjenovez e me pas duke vendosur harxhin. E sperkatim harxhin me pak rigon dhe e mbulojme me peten tjeter si ne foto. I japim forme katroreve me duar. Per te mos dale harxhi gjate pjekjes, e mbyllim perimetrin e secilit katror duke ushtruar pak force me mollezat e gishtave. E lyejme siperfaqen me qumesht ose te verdhe veze dhe i pjekim ne furre ne temp. 200-220°C derisa te marrin nje ngjyre te bukur ne siperfaqe.

Pjata e pare:  Risotto me kerpudha finferli dhe pankushe (porcini)

Zakonisht per risotto-n perdoren kerpudha porcini, por une mbaj mend qe kam provuar ne nje restorant nje risotto me kerpudha finferli dhe porcini qe ishte sublim. Ideale do te ishte te perdorni finferli te fresket dhe porcini te thare. E di qe nje kg finferli kushtojne mbi 18 euro....por besomeni nje here ne vit ia vlen :)


Perberesit per 6 persona:

500 gr oriz carnaroli per risotto
1 qepe
600 gr kerpudha finferli te fresket
100 gr kerpudha porcini te thare
2 gota vere e bardhe
100-120 gr gjalp
150 gr djathe i tipit taleggio
kripe
piper
vaj ulliri

Pergatitja:

fillimisht vendosim ne nje tas me uje te vaket kerpudhat e thara.
Skuqim ne gjalp dhe vaj ulliri qepen. I shtojme kerpudhat finferli dhe i shuajme me vere te bardhe.

Ne nje tenxhere tjeter skuqim orizin ne pak gjalp. E shuajme me ujin e kerpudhave porcini.
I shtojme kerpudhat dhe i japim nje vale per afro 5 minuta.

Me pas i shtojme qepen dhe kerpudhat finferli te shojtura ne vere dhe vazhdojme ta gatuajme risotto-n duke i shtuar here pas here uje te ngrohte.
Ne fund i shtojme djathin, gjalpin, kripen, piperin dhe e perziejme mire e mire duke tundur tenxheren ne menyre qe risotto te formoje ate kremin qe i jep lezet.
E sherbejme te ngrohte.

Pjata e dyte:

Fileto viçi ne kripe

Perberesit per 6 persona:

rreth 1 kg fileto viçi (mundesisht te fresket, pra te blere tek kasapi)
200 gr speck
nje kuti te bardha vezesh
2 kg kripe kokerrmadhe
3-4 luge miell
rozmarine e fresket
trumez e fresket

Pergatitja:
lyejme me miell fileton e mishit dhe e skuqim ne nje tigan te nxehte. E kriposim dhe peperosim.
Nderkohe perziejme kripen kokerrmadhe me te bardhat e vezeve.

Gati nje çerek te sasise e vendosim mbi nje tepsi te veshur me leter alumini.
Vendosim mbi kripe edhe erezat e fresketa.
E mbulojme fileton me feta speck-u dhe me kripen e mbetur.
E shtypim fort me duar ne menyre qe fileto te vishet me kripe.

E shpojme ne siperfaqe me pirun dhe e pjekim ne furre ne temp. 190-200 °C per afro 1 ore.
Para se ta presim ne feta, e leme menjane te ftohet.
E veçanta e kesaj recete eshte se mishi mbetet i bute edhe te nesermen.
Une e sherbeva me patate te pjekura ne furre ne vaj ulliri dhe vere te bardhe.Embelsira: 

Torte me çokollate e shoqeruar me akullore dhe dardha te karamelizuara


Perberesit:
1 veze
60 gr sheqer
60 gr miell
50 gjalp
15 gr kakao
4 luge qumesht
vanilje
2 luge konjak
gjysem pako pluhur pjekes

Pergatitja:

shkrijme ne mikrovale gjalpin per 1 minute. 
I shtojme perberesit e tjere duke e perzier masen me tel kuzhine. 
Lyejme me vaj luledielli nje forme porcelani ose qelqi dhe e fshijme me leter kuzhine, ne kete menyre torta nxirret pa e prishur formen. Hedhim masen dhe e pjekim per 7 minuta ne 700 watt. 
Pasi ka mbaruar pjekjen e leme te pushoje per pak minuta brenda ne mikrovale.Nderkohe merremi me pergatitjen e dardhave te karamelizuara.


Qerojme dardhat dhe i presim ne feta. 

Ne nje tigan shkrijme 1 ose 2 luge gjalp. I shtojme 3-4 luge sheqer kaf dhe fetat e dardhes. 
Sapo sheqeri te shkrije i hedhim pak rum. 
E tundim tiganin mbi zjarr derisa sheqeri te filloje te karamelizohet. 
Ne fund i sperkatim me kanelle 


Tortes i hedhim persiper ganache çokollate, qe e pergatisim duke shkrire çokollaten e zeze me pak gjalp dhe e sherbejme te shoqeruar me dardhat e karamelizuara dhe akulloren me shije vanilje.


Gjak e dhjame :D

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...