Shkruaj perberesin ...

Sunday, December 16, 2012

Lakra me mish derri ne tave balte


Lakra me mish ne tave
sipas recetes se fotografes Violeta Myftari qe e gjeni ne linkun e meposhtem, i vetmi ndryshim qe i bera recetes ishte lloji i mishit. Une perdora mish nga pjesa e qafes se derrit sepse me pelqen kjo pjese e derrit kur gatuhet me lakrat.
http://gatimetshqiptare.wordpress.com/2012/06/07/lakra-turshi-me-mish-te-terur/

Pilafi Ali Pasha
Perberesit per 2-3 persona:

200 gr oriz
600 ml leng pule
gjysem qepe e vogel
100 gr melçi viçi ose pule
30 gr bajame te grira me thike
30 gr arra te grira me thike
30 gr rrush i thate
1 karafil
nje maje luge kanelle
50 - 60 gr gjalp
2 luge vaj ulliri 

Pergatitja:

grijme imet qepen dhe melçite. Shpelajme ne uje te bollshem orizin per te eleminuar niseshtene.
Skuqim ne pak vaj ulliri dhe 1 luge gjalp qepen dhe melçite. 
Pasi i kemi skuqur per 2-3 minuta duke i kaverdisur me luge druri, i shtojme orizin e shpelare dhe te kulluar.
E skuqim mire orizin derisa yndyra te depertoje ne te gjitha kokrrizat e tij, ne menyre qe gjate gatimit orizi te mos shperbehet.
E shuajme me leng pule te nxehte. 
E trasferojme ne nje tave balte dhe e gatuajme ne furre ne temp. 200°C.
Para se ta fusim taven ne furre, i shtojme 1 karafil per arome dhe e rregullojme me kripe dhe piper.
Ne mes kohes se gatimit i shtojme rrushin e thate, te cilin e leme me pare te zbutet per afro 30 minuta ne uje te ftohte, bajamet dhe arrat e grira me thike.
Shkrijme gjalpin e mbetur dhe e perziejme me nje maje thike kanelle. Ia hedhim pilafit dhe e rivendosim ne furre per te perfunduar gatimin.
E servirim me arra te shtypura.
Gjak e dhjame :D

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...