Shkruaj perberesin ...

Monday, December 26, 2011

Menuja e Krishtindjeve - embelsira
Panettone e mbushur

1 Panettone
rreth 300 gr djathe mascarpone
sheqer pluhur sipas deshires
2 te bardha vezesh
1 gote leng portokalli
fruta pylli: manaferra dhe boronica

Pergatitja:
rrahim te bardhat e vezeve me pak kripe sa te fryhen dhe te zbardhen.
Veç rrahim mascarponen me sheqerin dhe i shtojme te bardha e vezeve.
Presim feten e siperme te panettones, te cilen e ruajme per ta perdorur si kapak.
Panettonen e presim me shume kujdes duke formuar nje grope. 
Pjesen e brendshme e nxjerrim dhe e presim ne feta. 
I sperkatim "muret" e brendshme me leng portokalli.
E mbushim pergjysem me kremin e mascarpones.
Shtrojme nje fete mbi kremin dhe e njomim me leng portokalli. 
E mbushim panettonen me krem dhe e mbyllim me kapak.
E lyejme te gjithe siperfaqen e saj me krem dhe e zbukurojme me fruta pylli.
E sperkatim me sheqer pluhur.
E servirim me fruta te fresketa, kafe ose pije te embel alkolike.


Menuja e Krishtlindjeve - pjata e pare dhe e dyte
Pilaf me krem djathi dhe speca te pjekur

Perberesit:
oriz per pilaf
speca te kuq te pjekur
djathe (une perdora djathe malge, dmth djathe fshatari, shume delikat ne shije, por mendoj se shkon çdo lloj djathi i bute i tipit kaçkavall)
pana
gjalpe
trymez
piper
kripePergatitja:
bejme pilaf sipas recetes tradicionale 2 me 1, dmth per 2 gota leng pule/gjeli/perimesh 1 gote oriz. Pasi orizi eshte zier e aromatizojme me gjalp.
Veç pjekim ne furre specat e prere ne shirita te holle, te cilat i kemi kriposur dhe i kemi aromatizuar me trymez.
Ne nje tenxhere te vogel hedhim panen dhe djathin e prere ne kubike te vegjel. E vendosim tenxheren ne zjarr te ulet dhe e perziejme derisa djathi te shkrihet. E rregullojme me kripe dhe piper.
Per shtrimin: shtojme ne pjaten e servirjes kremin e djathit. Marrim nje forme (m’u duk me e pershtatshme forma e yllit), e mbushim me pilaf dhe e permbysim mbi kremin e djathit. E zbukurojme sipas deshires me specat e pjekur dhe me majdanoz.


Kaposh i mbushur me patate furre dhe salce me arra- harrova ta fotografoj gjelin sa ishte pa u prere :(

1 gjel, kaposh
300 gr mish i grire derri
3 te verdha vezesh
buke e bardhe
1 grusht arra
1 hudher
majdanoz
arre moskat
50 gr parmigiano reggiano
kripe
piper
1 qepe
1 karrote
2 karafile
nje dege selino
2 gjethe dafine
feta dhjami derri i tymosur
2 grushta arra
vere e bardhe
rozmarine

Pergatitja:
 formojme nje brume si per qofte me mishin e grire, vezen, majdanozin, djathin e grire, kripen, piperin dhe arren moskat. Me pas i hedhim pak e nga pak buken e njomur ne qumesht dhe te shtrydhur mire, derisa brumi te perftoje konsistencen e deshiruar.
E kriposim gjelin dhe e mbushim me masen e mesiperme. E qepim dhe e lidhim me spango.
Veç pergatisim nje leng me qepen, se ciles i kemi ngulur karafilet, karroten, degen e selinos dhe gjethet e dafines.
Vendosim ne nje tave te thelle gjelin e mbushur.
E lyejme me gjalp te bollshem dhe me vaj ulliri ne menyre qe te marre nje ngjyre pjekjeje te bukur. Poshte kraheve i vendosim ndonje degez rozmarine per ta aromatizuar.
I hedhim lengun e perimeve bashke me perimet dhe e mbulojme taven me leter alumini. 
E pjekim ne furre ne temp. 180°C per afro 3 ore, duke e shpuar here pas here me pirun ne menyre qe gjeli te elimoje yndyren.  
Nese gjeli rezulton i pjekur pas 3 oresh, heqim letren e aluminit dhe ne zonen e barkut e mbeshtjellim me feta dhjami derri te tymosur. 
E leme ne furre sa te marre ngjyren e bukur te pjekjes.

Pasi gjeli ka perfunduar pjekjen e vendosim ne nje pjatance dhe perbajtjen e taves - qepen, degen e selinos, karroten- e hedhim ne nje tigan te thelle, ne te cilin kemi hedhim pak vaj ulliri dhe hudher.
E vendosim tiganin ne zjarr. 
I shtojme gjithashtu 3-4 domate te kuqe te prera ne 4 pjese, pak mish gjeli nga pjesa e barkut, fetat e dhjamit me te cilat kemi mbeshtjelle gjelin, disa dege rozmarine dhe pak vere te bardhe.
E leme te zieje per disa minuta dhe me pas i shtojme lengun e gjelit te mbetur ne tave.
E ziejme edhe per 20 minuta te tjera duke e kaurdisur here pas here derisa masa te reduktohet ne 1/3.
E heqim tiganin nga zjarri dhe masen e kullojme ne nje tenxhere. Vendosim nje degez rozmarine ne salcen e perftuar per ta aromatizuar.
Shtypim arrat, i hedhim ne enen e servirjes dhe mbi to hedhim salcen.

Ndersa patatet i ziejme ne uje me kripe. I qerojme dhe i presim ne kubike te medhenj. I skuqim ne nje tigan ku kemi tretur gjalp. I sperkatim  me buke te grire dhe spec te kuq dhe i pjekim ne furre per pak minuta.


Sallata qe eshte bere tradite e Krishtlindjeve ne shtepine time eshte sallata e perforcimit (insalata di rinforzo). Eshte nje sallate napoletane qe te bie midene ne vend pas fryrjes me yndyrna.

Sallata e perforcimit
Perberesit:
1 lulelaker
100 gr ullinj jeshile
nje luge kaperi
80 gr kastraveca turshi
200 gr ullinj te zinj (per ato qe jetojne ne Itali: ullinj nga Gaeta)
80 gr speca turchi
2 luge uthull vere
Kripe
Piper
Vaj ulliri

Pergatitja:
e qerojme, e presim lulelakren dhe e ziejme ne uje te bollshem dhe te kripur.
Rrahim ne nje tas uthullen, kripen, vajin dhe piperin.
Pasi lulelakra te kete kulluar e hedhim ne tasin e sallates, i shtojme perberesit e tjeter dhe i japim shije me dressing e uthulles.

Menuja e Krishtindjeve - antipastat


Patè pule
Perberesit:
per 2 kraharor pule
3 ose 4 thelba hudher
1 grusht arra te thyera
1 fete buke e thate
 2-3 luge vaj ulliri
spec djeges
kripe
piper
djathe mascarpone

Per zbukurimin:
majdanoz
arra
proshute gjeli ne feta te hollaPergatitja:
ziejme gjoksin e pules. Ne lengun qe leshon njomim copat e bukes derisa te zbuten. 
Hedhim ne mixer gjoksin e pules te prere ne copa te vogla dhe buken e shtrydhur, pak leng pule, arrat, vajin e ullirit, hudhren, specin djeges, kripen dhe piperin. 
I grijme derisa te perftojme nje krem. 
Ne fund i shtojme 2-3 luge mascarpone per ta bere akoma me kremoz.
E vendosim paten e pules e frigorifer per disa ore dhe para se ta servirim e zbukurojme sipas deshires.Smorgastarta ime e ballkanizuar

Perberesit:
nje pako buke me qumesht (ato qe perdoren per tramezzini jane me te pershtatshem pasi zbuten aq shume saqe buka nuk ndjehet pothuajse fare)
ullinj
patellxhana te pjekur
domate te thara ne diell e te konservuara
speca te pjekur
salce kosi
kripe
vaj ulliri
kastravec
domate te vogla
hudhra 
hudher gjarpri
veze te ziera

  
Pergatitja:
E shtypim hudhren dhe e perziejme me salcen e kosit.Ihedhim kripe dhe vaj ulliri.
Lyejme fetat e bukes me salce kosi dhe i vendosim njera mbi tjetren duke alternuar mbushjen midis fetave sipas deshires.
Psh. midis fetes se pare dhe te dyte une shtrova patellxhanat e pjekur, te cileve u dhashe shije me kripe, rigon dhe vaj ulliri.
Midis fetes se dyte dhe te trete shtrova domatet e thara ne diell dhe te konservuara.
Midis fetes se trete dhe te katert shtrova specat e pjekur me vaj ulliri, majdanoz dhe pak hudher te paqeruar.
Ne fund shtrojme nje fete buke dhe e lyejme torten ne te gjithe siperfaqen e saj me salce kosi dhe hudher gjarpri te grire imet. E zbukurojme me ullinj, kastraveca, domate qershize, veze te ziera e çfare te deshironi.
Smorgastarta me salmon

nje pako buke me qumesht si me siper
salce me peshk tono e gatshme (salsa tonnata- italisht ose tuna sauce-anglisht)
salmon i tymosur
veze peshku
karrota te ziera
veze te ziera
dege selinoPergatitja:
i lyejme fetat e bukes me salcen e peshkut tono.
I vendosim njera siper tjetres duke alternuar mbushjen sipas deshires.
Psh. ndersa midis fetes se pare dhe te dyte te bukes kemi shtruar feta salmoni, midis se tretes dhe te katertes shtrojme veze peshku, feta veze ose thjesht sallate.
Pasi i kemi shtruar te gjitha fetat e bukes e lyejme torten me salcen e tonos ne te gjithe siperfaqen e saj.
Grijme shume imet degen e selinos, vezet e ziera, karrotat dhe e zbukurojme torten si ne foto.

 
Antipaste djathi
 
djathe robiola ose tip tjeter i ngjashem me djathin philadelfia
ereza te fresketa
ullinj
kastraveca turshi
veze te ziera
kripe
vaj ulliri
 
Pergatitja:
e punojme djathin me tel kuzhine. I hedhim kripe, erezat e fresketa te grira shume imet, vajin e ullirit dhe i perziejme.
E vendosim masen e djathit ne nje tas te veshur me qese kuzhine dhe me pas ne frigorifer – ne zonen e ngrirjes - per 40 minuta.
I permbysim format e djathit ne pjaten e servirjes dhe i zbukurojme sipas deshires.


Saturday, December 17, 2011

Biskota per dhurata


Backe, backe Kuchen,
der Baecker hat gerufen:
Wer will guten Kuchen backen,
der muss haben sieben Sachen:
Eier und Schmalz, 
Zucker und Salz,
Milch und Mehl,
Safran macht den Kuchen gehl.

Sipas kesaj vjershe gjermane per te bere embelsira te mira duhen 7 gjera: veze dhe dhjame derri, sheqer dhe kripe, qumesht dhe miell, edhe shafran per t'i bere te verdha :) 
Kjo vjershe behet lajtmotivi yne, i imi dhe i hanes15she, sa here gatuajme biskota.
E sot kemi gatuar aq shume saqe aroma e vaniljes dhe gjalpit ka pushtuar perveç kuzhines sime, dollapeve edhe shkallen e pallatit. 
Por shyqyr asnje komshi nuk u ankua, ndoshta sepse per Krishtlindje "siamo tutti più buoni" :)


Receta e pare e brumit te biskotave eshte e pastiçerit italian Luca Montersino. Keto biskota nuk jane shume te embla prandaj sperkaten me sheqer pluhur ose zbukurohen me icing sheqeri sipas fantazise. 

Perberesit per afro 2 tepsi:
250 gr miell 00
150 gr gjalp
100 gr sheqer pluhur
2 te verdha vezesh
lekura e nje gjysem limoni e grire
vanilje

per zbukurimet:
karamele te forta shumengjyreshe
sheqer pluhur
e bardhe veze
ngjyra
rruaza
çokollate e bardhe
etj.

Pergatitja:
e presim gjalpin e ftohte ne copa te vogla dhe e perziejme me miellin derisa te formohen disa toptha.
I shtojme sheqerin pluhur, lekuren e limonit dhe vazhdojme e punojme brumin me duar.
Perziejme te verdhat e vezeve me vaniljen dhe ia shtojme brumit. 
Ne kete pike brumi ka filluar te marre formen e njetrajtshme, prandaj e mbeshtjellim me qese kuzhine dhe e vendosim ne frigorifer per nje nate ose per disa ore. 
Te nesermen e nxjerrim nga frigoriferi dhe e punojme pak me duar. Nese brumi do te ju duket gur i forte mos u shqetesoni sepse temperatura e duarve tuaja do te beje qe te rifitoje butesine.
Sidoqofte hapeni brumin ne pete sa eshte i ftohte se po u ngroh shume do te hasni veshtiresi ne formimin e biskotave.
Trashesia e petes eshte 4-5 mm.
Pasi kemi formuar biskotat dhe i kemi rreshtuar ne tepsi i vendosim ne frigorifer per 15 minuta.
Nderkohe ndezim furren ne temp. 180°C. 
Per biskotat e qelqit me ane te nje forme me te vogel hapim nje vrime ku do te hidhen karamelet. Karamelet i grijme ne mixer derisa te reduktohen ne pluhur dhe i hedhim ne vrimen e formuar.Pas 15 minutash i vendosim ne furre dhe i pjekim per 10 minuta.
Jo me teper prandaj ju keshilloje te aktivoni timer-in!
Pasi kane dale nga furra duhet te qendrojne ne tepsi derisa te ftohen plotesisht.
Nese doni te zbukuroni pemen me keto biskota mjaft t'i beni nje vrime dhe te kaloni permes saj nje fjongo. Ndersa biskotat e tjera i zbukurojme sipas deshires.
Per icing  rrahim nje te bardhe veze. I shtojme sheqerin pluhur dhe ngjyren e deshiruar. 
Mund t'i lyejme me çokollate te bardhe dhe te ngjisim mbi siperfaqe feta bajame etj. etj.

Receta e dyte eshte nje variant i biskotave Linzertorte te Ernst Knam.

Perberesit:
300 gr miell 00
200 gr bajame te reduktuara ne pluhur
100 gr niseshte
2 te bardha vezesh
nje maje luge kripe
vanilje
300 gr gjalp ne temperature ambjenti
200 gr sheqer pluhur

Pergatitja:
sitim miellin me niseshte dhe i shtojme bajamet e reduktuara ne pluhur.
E presim ne kubike gjalpin dhe ia shtojme mases se mesiperme.
I perziejme me duar derisa te na formohet nje mase me toptha te vegjel. Kesaj mase i shtojme sheqerin, vaniljen dhe kripen e tretur ne nje luge te vogel me uje. Ne fund i shtojme te bardhat e vezeve.
E punojme brumin qe te fitoje njetrajtshmeri dhe e mbeshtjellim me qese kuzhine.
E vendosim ne frigorifer per disa ore.
Me pas e punojme brumin shpejt e shpejt, pa arritur ai temperaturen e ambjentit.
E hapim ne nje pete me trashesi gjysem centimetri.
Formojme lulet me formen e biskotave. Ne gjysmat e tyre formojme nje rreth ose zemer ne mes.
I pjekim ne furre ne temp. 170°C per rreth 15-20 minuta.
Me pas i lyejme me reçel dhe i bashkojme.
Ne fund i sperkatim me sheqer pluhur te perziere me vanilje.
Me te njejtin brume une pergatita disa biskota te tjera ne forme gjysemhene.


Ja dhe receta e trete e sa per info kjo me pelqen me shume se 2 te parat.

Biskota me kakao 
Perberesit
300 gr gjalp ne temperature ambjenti
200 gr sheqer pluhur
15 gr mjalte
1 veze
1 e verdhe veze
360 gr miell 00
40 gr kakao
lekure limoni e grire
nje maje luge kripe

Pergatitja:
e rrahim gjalpin me rrahes elektrik. I shtojme sheqerin dhe mjaltin pa nderprere perzierjen.
Kur masa te jete shnderruar ne krem i shtojme lekuren e limonit, vezen e plote me nje maje luge kripe dhe i perziejme derisa masa te thithe plotesisht vezen. Me pas i shtojme te verdhen e vezes dhe i perziejme.
Sitim miellin dhe kakaon dhe ia hedhim mases. I perziejme me luge druri sikur te ishte torte, dmth me levizje rrethore nga poshte-lart.
Me ane te sac à poche formojme disa forma si ne foto. I rreshtojme ne nje tepsi te mbuluar me leter pjekjeje dhe i vendosim ne frigorifer per disa ore, ne menyre qe gjate pjekjes te mos e prishin formen.
I pjekim ne pjesen e siperme te furres, ne temp 200°C per rreth 10-15 minuta.
Mbi siperfaqe i zbukurojme me çokollate te shkrire ose vetem me sheqer pluhur.Wednesday, December 14, 2011

Toglietemi tutto..ma non il mio chocolate!
E pranoj! Jam chocolate-addicted! Do te jetoja duke u ushqyer vetem me çokollate te zeze. Lere pastaj kur çokollata eshte e aromatizuar me Bailyes.....ekstaze!
Keto toptha prej çokollate jane shume te mira dhe kombinimi i Bailyes me kafe ishte ideal por...u betova qe kurre me nuk do t'i pergatisja vete!  Per kohen, koston dhe per kakaon qe perhapet ne gjithe kuzhinen ia vlen me mire te shkoje t'i bleje tek pastiçeria :(
Sidoqofte ishte nje eksperiment i bukur edhe ky!Toptha prej çokollate me kafe dhe Baileys Irish Cream

Perberesit:
100 gr panna e lengshme per embelsira
2-3 luge Baileys Irish Cream
1 luge kafe e tretshme (une i hodha caffè solubile Hag)
60 gr gjalp
75 gr mjalte
250 gr çokollate e zeze 70% kakao
200 gr çokollate me qumesht

200 gr çokollate e zeze
200 gr kakao pa sheqer
Pergatitja:
ne banjomaria, dmth brenda nje tenxhere me uje vendosim nje tenxhere me te vogel, shkrijme çokollatat.
Veç ziejme panen me mjaltin.
Hedhim panen e nxehte tek çokollatat e shkrira, pak e nga pak dhe pa nxitim.
Kur masa te kete filluar te ftohet i shtojme gjalpin ne temperature ambjetin dhe e perziejme.
Ne 2-3 luge Baileys shkrijme kafen e tretshme dhe ia shtojme mases.
E mbulojme tasin me qese kuzhine dhe e leme te pushoje per afro 12 ore ne ambjent te fresket.
Me pas formojme disa toptha te vegjel dhe i vendosim ne frigorifer.
Shkrijme çokollaten e zeze dhe i kalojme topthat ne çokollaten e shkrire dhe me pas ne nje pjate ku kemi hedhur rreh 200 gr kakao pa sheqer.
I servirim me liker sipas deshires.


Italiano

Eh, sì! Sono chocolate-addicted. Vivrei di cioccolata fondente. E poi se la cioccolata e profumata con Baileys......estasi!

Queste praline sono molto buone e l'abbinamento Bailyes/caffè solubile era eccezionale però...mi sono promessa che mai più li avrei preparati da sola! Per il tempo di preparazione, il costo e per il cacao che si espande in cucina conviene comprare le praline della pasticceria :(
Cmq è stato un bel esperimento!
 
Praline di cioccolato al caffè e Baileys Irish Cream

Ingredienti
100 gr panna per dolci
2-3 cucchiai Baileys  Irish Cream
1 cucchiaio caffè solubile
60 gr burro
75 miele
250 gr cioccolato fondente 70% cacao
200 gr cioccolato al latte

200 gr cacao amaro
200 gr cioccolato fondente

Preparazione:
scioglire a bagnomaria la cioccolata.
In un altro pentolino far bollire la panna con il miele.
Aggiungerla poco a poco alla cioccolata.
Appena inizia a raffreddarsi aggiungere il burro.
Far sciogliere nel Baileys il caffè solubile ed aggiungerlo alla massa.
Ricoprire con una pellicola e lasciarla riposare per ca. 12 ore in un luogo fresco.
Dopodichè formare delle palline, le quali vanno prima tuffate in cioccolato fondente sciolto e poi passate in un piatto dove è stato versato del cacao amaro in polvere.


Monday, December 12, 2011

Zimtsterne - Yjet prej kanelleJa na erdhi viti i ri,
sa jam i gezuar,
porsi une dhe çdo femije
pret per ta festuar.....

Femijet gjermane festat e fundvitit i presin me Zimsterne, qe ne shqip perkthehet, biskota prej kanelle.
Te jem e sinqerte jane me te veshtira sesa biskotat me miell dhe gjalp per t'u realizuar  por, per aromen dhe veçantine e tyre ia vlen te provohen.  E ia vlen te provohen me nje filxhan çaj me aroma.
Zimsterne
Perberesit per afro 30-40 cope:

200 gr bajame te reduktuara
150 gr sheqer
1 e gjysem, te bardha vezesh
1 luge e vogel kanelle
1 luge e vogel me ereza te perziera: xhinxher, arre moskat, karafil, te reduktuara ne pluhur
gjysem luge e vogel lekure limoni

per mbulesen:
125 gr sheqer pluhur
1 e bardhe veze

Pergatitja:
perziejme bajamet e reduktuara ne pluhur me sheqerin, lekuren e limonit dhe erezat.
Veç rrahim te bardhat e vezeve derisa te zbardhen e shkumohen dhe ia shtojme mases se mesiperme, pak e nga pak, derisa te perfitojme nje lloj brumi. Brumi i perftuar do te jete ngjites dhe i paadministrueshem, prandaj e sperkatim siperfaqen e tryezes me miell dhe e hapim brumin me duar.
Gjithashtu sperkatim edhe siperfaqen e brumit me miell, ne menyre qe okllai te mos ngjitet.
E hapim peten me trashesi rreth 1 cm.
Me ane te nje forme biskotash formojme yjet dhe i vendosim ne nje tepsi te mbuluar me leter pjekjeje.
Duke qene masa e brumit jo aq e ngjeshur si per biskotat me gjalp, do te hasni veshtiresi ne formimin e yjeve, pasi masa mbetet e ngjitur tek forma. Hilja ime konsiston ne njomjen e here-pas-hershme me uje te formes se yllit. Kerkon içik durim por garaton rezultatin.
I pjekim ne temp. 150°C per afro 15-20 minuta. Keto lloj biskotash nuk marrin ngjyren e arte te pjekjes prandaj pasi te kaloje koha e mesiperme hiqini nga furra dhe lerini menjane te ftohen.
Per mbulesen e bardhe rrahim me rrahes elektrik te bardhen e vezes derisa te shkumohet dhe i shtojme sheqerin pluhur. 
Me kete krem te bardhe lyejme siperfaqet e biskotave dhe i leme te thahen ne ambjent shtepie.
Keto lloj biskotash mund te konservohen gjate te mbyllura hermetikisht....nese rezitojne gjate :)

  


Italiano

Zimsterne - biscotti tedeschi alla cannella
Ingredienti per ca. 30-40 stelline:

200 gr mandorle in polvere
150 gr zucchero
1 +1/2 albumi
1 cucchiaino cannella
1 cucchiaino aromi macinati: zenzero, noce moscata, garofano
1/2 cucchiaino buccia grattugiata di limone

Per la glassa:

125 gr zucchero a velo
1 albume

Preparazione:
mescolare le mandorle con lo zucchero, la buccia del limone e gli aromi.
A parte montare a neve gli albumi.
Aggiungerli poco a poco alla massa sopraindicata, fino ad ottenere un impasto compatto ma appiccicoso.
Per renderlo maneggiabile spolverare la planetaria con un pò di farina.
Stendere l'impasto con le mani.
Spolverare la superficie dell'impasto con altra farina ed infine stendere non più di 1 cm.
Infornare a 150°C per ca. 20 minuti.
Lasciar raffreddare e preparare la glassa.
Montare a neve l'albume e aggiundere lo zucchero.
Splamare con la glassa i biscotti e lasciar asciugare.
Questi biscotti si conservano parecchio se chiusi ermeticamente...ma resisteranno tanto a lungo?!?! :)Ottimi per accompagnare il tè alle spezie.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...