Shkruaj perberesin ...

Wednesday, February 29, 2012

Antipaste me sardele - Antipasto di sardine

Ne librin tim te kuzhines italiane ka plot 3 faqe me receta sardelesh, por kureshtjen ma zgjoi kjo recete, te cilen po e ndaj sot edhe me ju.
Me pelqeu sepse eshte tejmase e thjeshte, realizohet me shume pak produkte dhe me nxorri mallin e sardeleve te konservuara, te cilave u kam vene embargo ne kuzhine prej shume vitesh.
Antipaste me sardele
Perberesit per 2-3 persona:

gjysem kg sardele
2 degeza rozmarine
1 thelb hudher
kripe
vaj ulliri extravergine
uthull vere e forte
rigon

Pergatitja:

pastrojme peshqit dhe i hapim si faqe libri.
Veç grijme imet hudhren dhe degezat e rozmarines.
Ngrohim pak vaj ulliri ne nje tigan te thelle dhe shtrojme peshqit, aq sa te mbushet siperfaqja e tiganit.
I kriposim dhe i sperkatim me hudhren dhe rozmarinen e grire.
Shtrojme sardelet e mbetura dhe i sperkatim edhe ato si me siper.
I shuajme me uthull vere te bardhe, afro 3 luge.
I sperkatim me rigon dhe i gatuajme ne zjarr te ulet per 15-20 minuta.
Me pas i leme te ftohen dhe i sherbejme te ftohta. Nese deshironi mund t'i sperkatni me leng limoni.

Gjak e dhjame :D


Italiano
Antipasto di sardine

Ingredienti per 2-3 persone:

mezzo kg sardine
2 rametti di rosmarino
1 spicchio d'aglio
sale
olio evo
aceto di vino 
origano

Preparazione:

pulire le sardine ed apritele a mo di libro.
Tritare finemente l'aglio ed i rametti di rosmarino.
Scaldare un filo d'olio in un tegame ed adagiare le sardine aperte, finché si ricopre tutta la superficie del tegame. 
Salare e cospargere con trito di aglio e rosmarino.
Fare un altro strato di sardine, le quali a loro volta vanno cosparse come sopra di aglio e rosmarino.
Versare 3 cucchiai di aceto di vino bianco, cospargere di origano e cuocere a fuoco dolce per 15-20 minuti.
Servire fredde. 

No comments:

Post a Comment

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...