Shkruaj perberesin ...

Wednesday, March 28, 2012

Torta me pekmez rrushi - Torta con mosto cotto

Pekmezi eshte shurupi qe perftohet nga zierja e mushtit te rrushit. Perveç vetive kurative ka nje shije shume te mire qe kombinohet me djatherat e stazhonuar.
Une e perdora per pergatitjen e kesaj torte mengjesore. 

Torte me pekmez

Perberesit per nje tepsi rrethore me diameter 24 cm ose ne forme unaze:

250 g miell 00
200 gr sheqer
3 veze
150 gr leng portokalli
50 gr pekmez
nje pako pluhur pjekes
lekura e nje portokalli
110 ml vaj luledielli
ereza te reduktuara ne pluhur: xhinxher, kardamom, kanelle, arre moskat, karafil
arra te thyera (fakoltative)

Pergatitja:

rrahim me tel kuzhine vezet me sheqerin derisa masa te zbardhet.
I shtojme vajin, lengun dhe lekuren e portokallit, ne te cilin kemi tretur pekmezin dhe erezat.
I perziejme dhe i shtojme pak e nga pak miellin e situr me pluhurin pjekes.
Sipas deshires mund t'i shtoni edhe arra te thyera.
Lyejme me gjalp dhe miell nje tepsi per torta dhe shtrojme masen.
E pjekim ne furre ne temp. 175°C per afro 40 minuta.
Mascarpone dhe pekmez jane nje kombinim shume i mire.

Italiano
Il mosto cotto è un prodotto che in Albania trova uso nella medicina popolare. A parte le sue proprietà curative, è ottimo per accompagnare i formaggi stagionati. E anche per la preparazione di questa torta mattutina.


Torta con mosto cotto

Ingredienti:

250 gr farina 00
200 gr zucchero
150 gr succo d'arancia
50 gr mosto cotto
1 lievito per dolci
buccia d'arancia
110 ml olio di girasole
aromi tritati: zenzero, cardamomo, cannella, noce moscata, chiodi di garofano
noci tritate (facoltativo)

Preparazione:

sbattere le uova con lo zucchero fino ad ottenere una massa chiara.
Aggiungere l'olio, la buccia ed il succo d'arancia, nel quale va sciolto il mosto e gli aromi tritati.
Setacciare la farina con il lievito ed unirla poco a poco alle uova.
Volendo potete aggiungere anche una manciata di noci tritate.
Ungere con burro ed infarinare una teglia oppure una forma di ciambella.
Versare l'impasto ed infornare a 175°C per 40 minuti.
Mascarpone e mosto cotto sono un ottimo accompagnamento.Tuesday, March 27, 2012

Tiramisu me luleshtrydheKy post ka freskine pranverore te luleshtrydheve dhe eshte gatuar me tingujt e "Primavera" te Ludovico Einaudi-t.
Enjoy it...

Tiramisu me luleshtrydhe

Perberesit per 4 persona:
250 gr luleshtrydhe 
250 mascarpone
sheqer pluhur ose i zakonshem, sasia sipas deshires
leng limoni ose portokalli

Pergatitja:
presim ne kubike te vegjel luleshtrydhet. I rregullojme me sheqer dhe lengun e nje limoni ose portokalli.
I vendosim ne frigorifer te marinohen.
Nderkohe pergatisim kremin duke rrahur sheqerin me 2 veze. Pasi sheqeri eshte shkrire, i shtojme mascarponen.
Ne fund te gotes hedhim luleshtrydhet e marinuara. Me ndihmen e nje sac a poche shtrojme kremin. E perfundojme me nje shtrese tjeter luleshtrydhesh.
Gjak e dhjame :D

P.S.: per nje embelsire me te elaboruar hidhini nje sy kesaj recete
 Cheesecake me kos dhe luleshtrydhe
Monday, March 26, 2012

Nana Hachapuri

I love Nigella Lawson! Eshte e paarritshme!
Moj po ka lezet kur te flet per kuzhinen nje femer si ajo, me nje dekolte per marshallah, me ato faqet si ballakume, me ato vithkat si brume panettone...si shumica e grave normale te kesaj bote mo :P
Kur me flet per kuzhinen nje laraske si Benedetta Parodi qe i peshojne takat me teper sesa pjesa tjeter e trupit, apo keto hollywood-ianet qe s'dine si te mbushin ate gjysem ore qe u le te lire personal traineri-estetisti-psikologu, m'u ai nervi qe s'drejtohet kurre sikur futet midis dy rrahesve te vezeve...
Si guxojneee???? Te flasesh per kuzhinen duhet ne rradhe te pare ta dashurosh ushqimin, te flirtosh me te, e te shijosh ate kreature qe pjell fantazia jote ne kuzhine. Keto mire se gatuajne shpifurina, por edhe ato dyshoj se ia servirin qenit :P.
Duhet pranuar qe Nigella e ekzagjeron içik me gjalpin por...miqte e mi siç ka thene G. Bernard Shaw "Gjerat mira ose jane imorale, ose jane te paligjshme ose te shendoshin" :D


Mgjth simpatine qe ushqej per Nigelle-n, kete recete qe po ju percjell sot nuk e njihja. Flm per te duhet t'ia adresojme Gentes, e cila ma dergoi receten.
Nana Hachapuri
(receta e hachapuri eshte gjeorgjane por versioni i meposhtem eshte i Nana-s, kuzhinieres se nje restoranti londinez.)  
Perberesit per 3 hachapuri


per brumin:
350 gr miell 0
250 gr kos me yndyre
1 veze
25 gr gjalp
gjysem luge e vogel kripe
1 luge e vogel sode buke


Per mbushjen:
100 gr djathe stracchino (Nigella perdor "mozzarella di buffala" por mua nuk me bind perzierja e djathit grek dhe gjizes me mozzarellen, sepse "mozzarella di buffala" sado qe ta kullosh nuk e eliminon te gjithe sasine e ujit, prandaj une perdora stracchino. Sdq kush nuk ka mundesi te gjeje djathe stracchino, mund te perdore vetem djathe te bardhe dhe gjize)
1 veze
150 gr djathe i bardhe grek 
50-60  gr gjize pa kripe


Pergatitja:
perziejme ne nje tas kosin me vezet, gjalpin e shkrire dhe kripen.
I shtojme pak e nga pak miellin dhe soden e bukes derisa te na formohet nje brume i bute si per byrek.
Brumin e mbeshtjellim me qese kuzhine dhe e vendosim ne frigorifer per te pakten 20 minuta.
Une e lashe gjithe naten.


Per mbushjen grijme djatherat. U shtojme vezen dhe i perziejme.

Ndezim furren ne temp. 220°C. 
E hapim brumin ne peta. Mund te hapni 2 peta te medhaja, si te ishte lakror ose 6 peta te vogla. 
Ne mes te çdo pete vendosim mbushjen dhe e mbyllin me peten tjeter.
I lagim bordet e petave me uje dhe ushtrojme pak force me gishterinj pergjate gjithe perimetrit te tyre ne menyre qe gjate pjekjes te mos hapen.
I pjekim ne furren e ngrohur paraprakisht per afro 20 minuta ose derisa te marrin nje ngjyre te arte. 
I servirim te ngrohta. 
Gjak e dhjame :D

Italiano
Nana Hachapuri
(la ricetta degli hachapuri è georgiana però la versione di cui sotto è di Nana, la cuoca di un ristorante londinese.)  
Ingredienti per 3 hachapuri


per l'impasto:
350 gr farina 0
250 gr yogurt di latte intero
1 uovo
25 gr burro
1/2 cucchiaino sale
1 cucchiaino lievito di birra fresco


Per il ripieno:
100 gr stracchino (Nigella ci mette la "mozzarella di buffala" però, secondo me la mozzarella di buffala rimane acquosa anche dopo averla scolata per 1 ora, perciò io ho ripiegato per lo stracchino. Cmq si può usare anche solo formaggio feta e ricotta fresca)
1 uovo
150 gr formaggio feta 
50-60  gr ricotta fresca


Preparazione:
amalgamare lo yogurt con l'uovo, il burro fuso ed il sale.
Aggiungere man mano la farina 0 ed il lievito fino ad ottenere un impasto elastico e morbido.
Avvolgere l'impasto nella pellicola trasparente e metterlo nel frio per almeno 20 minuti.
Io l'ho lasciato per una notte.


Per il ripieno sbriciolare i formaggi. Aggiungere la ricotta e l'uovo ed amalgamare.

Accendere il forno a 220°C. 
Stendere l'impasto in 2 sfoglie grandi oppure 6 piccoli.
In mezzo a ciascuna sfoglia stendere il ripieno.
Richiudere con l'altra sfoglia bagnando le estremità ed esercitando pressione con le dita di modo che durante la cottura l'hachapuri non si aprono.
Infornare nel forno preriscaldato per 20 minuti finché gli hachapuri si gonfiano e prendano un bel colore dorato.
Servire calde.

Sunday, March 25, 2012

Dreka e Babette-s - Il pranzo di Babette

Ka vite qe shkurtat e Babette-s jane bere pjese e recetave te mija pranverore. I gatuaj pikerisht ne pranvere kur bizelet jane te fresketa, e çdo vit e me teper kam pershtypjen qe po e perfeksionoj kete recete.
Ah, harrova t'ju sqaroje kush eshte Babette...
Ballakumja, si e apasionuar pas kuzhines perveç librave, revistava apo programeve tv, pelqen edhe nje sere filmash ku kuzhina behet pjese e skenarit.
Filmi "Dreka e Babette-s" ka qene fitues i çmimit Oskar rreth viteve '90, si filmi  me i mire i huaj
Ajo qe me ka lene mbrese ne kete film, gjithmone ne aspektin kulinar, eshte perzgjedhja qe i ben Babette ushqimeve dhe pinjolleria per te perfeksionuar edhe detajet. Per mendimin tim mund te jesh kuzhinier  i afte dhe i apasionuar, por nese lenda e pare eshte katastrofike, mundohu sa te duash rezultati mbetet medioker. Pra, cilesia e ushqimeve eshte po aq e rendesishme sa teknika dhe pasioni.
Dreka e Babette-s, per mendimin tim kulmi i elegances, perveç pjatave si Blinis Demidoff apo Lengut te breshkes, permban edhe Les cailles en sarcophage (Shkurtat ne sarkofag). 
Receta qe une gatuaj nuk eshte njesoj si origjinali, por nje recete ekonomike e ngjashme me ate te filmit.
Pastaj ideja e sarkofagut mua ma heq oreksin, prandaj i kam quajtur "Shkurta qe ngroh vezet" :)


P.s.: per me teper informacion per shkurten hidhini nje sy wiki-t 
(http://it.wikipedia.org/wiki/Coturnix_coturnix)


Shkurta qe ngroh vezet


Perberesit per 4 persona

per çerdhet:
500 gr pasta sfoglia
nje e verdhe veze ose qumesht


4 shkurta
75 gr melçi pule
50 gr kerpudha te fresketa champignon 
nje çerek qepe + 1 hudher ose 1 scalogno (qepe/hudher)
60 gr dhjame derri ne kubike te vegjel dhe feta te holla per t'i mbeshtjelle (pancetta ose lardo di Colonnata)
50 gr gjalp
trumez
nje gote vere e bardhe
nje gote leng pule
200-250 gr bizele te fresketa
kripe piper


Pergatitja:
ngrohim furren ne temp. 200°C.
Hapim nje pete "pasta sfoglia" me trashesi 5-6 mm dhe diameter rreth 10 cm.
Formojme çerdhet njesoj si ne foto. Pra, 1 disk te plote me diameter 8-10 cm dhe 1 ose 2 disqe te tjere me te njejtin diameter, por i presim ne menyre qe te sherbejne si bordura. E shpojme "çerdhen" me pirun qe te mos bymehet gjate pjekjes dhe e lyejme me te verdhe veze ose qumesht.

Ne nje tigan skuqim dhjamin e derrit ne pak gjalp derisa te behet kerce.
Me pas e heqim dhe ne te njejtin tigan skuqim melçine e pules ne zjarr bubulak :).
Rivendosim ne tigan kercet e dhjamit. I shtojme qepen, hudhren dhe kerpudhat, te grira imet dhe nje degez trumez per t'i aromatizuar. I rregullojme me kripe dhe piper dhe i skuqim, po ne zjarr bubulak, per 2 minuta.
Ulim temp. e zjarrit dhe i shuajme melçite me veren e bardhe.
I leme te gatuhen per afro 10 min. derisa vera te shterohet pak.
Me pas i kalojme ne frulator. I shtojme edhe gjalpin dhe i reduktojme ne pâté.

Shkurtave u heqim kockat e trupit. I leme te paprekura vetem kembet dhe krahet.
I kriposim, i mbushim me pâté dhe ne fund i mbeshtjellim me fetat e dhjamit. 
I lidhim mire me spango ne menyre qe gjate skuqjes te mos humbasin mbushjen.
Ne nje tigan shkrijme nje luge gjap ne vaj ulliri dhe skuqim nga çdo ane shkurtat. 
I shuajme me vere te bardhe dhe i gatuajme per afro 10-15 minuta.
Me pas i heqim nga tigani dhe i leme menjane.


Nderkohe ne tiganin ku gatuam shkurtat shtojme bizelet. 
I kaurdisim dhe i shtojme gjysem gote leng pule. 
I rregullojme me kripe dhe piper. 

Shtrojme ne nje tepsi te veshur me leter pjekjeje çerdhet dhe mbushim secilen prej tyre me bizele. Vendosim mbi bizelet nga nje shkurte dhe i pjekim ne furre per 5 minuta ne 200°C.
I sherbejme te ngrohta.Italiano


Quaglia riscalda le uova nel nido

Ingredienti per 4 persone

per i nidi:
500 gr pasta sfoglia
1 tuorlo oppure del latte


4 quaglia
75 gr fegatini di pollo
50 gr champignon 
1/4 cipolla + 1 spicchio d'aglio oppure 1 scalogno
60 gr pancetta a cubetti e a fette oppure lardo di Colonnata
50 gr burro
timo
1 bicchiere vino bianco
1 bicchiere brodo di pollo

sale
pepe


Preparazione:
riscaldare il forno a 200°C.
Stendere la pasta sfoglia dello spessore di 5-6 mm e diametro ca 8-10 cm.
Formare i nidi come nelle foto. 1 cerchio intero con diametro 8-10 cm, più altri 2 con lo stesso diametro ma tagliati di modo che servano come bordi per il nido.
Bucherellare la superficie dei nidi ed inumidire con del latte oppure burro fuso.
Soffriggere la pancetta nel burro finché diventa croccante.
Togliere la pancetta e nello stesso grasso soffriggere i fegatini di pollo a fuoco alto.
Unire la pancetta, la cipolla, l'aglio oppure lo scalogno e i champignon tritati finemente. Aromatizzare con del timo.
Regolare di sale e pepe e soffriggere per ca. 2 minuti.
Abbassare la temperatura e bagnare con mezzo bicchiere di vino bianco.
Cuocere per ca. 10 minuti.
Dopodiché passare tutto nel frullatore assieme al burro fino ad ottenere un pâté.

Disossare le quaglie.
Regolare di sale e riempire con il pâté. Alla fine avvolgerle nella pancetta oppure nel lardo.
Legare con dello spago da cucina.
In una padella sciogliere un cucchiaio di burro nell'olio evo e mettere le quaglie. Far friggere da tutte le parti.
Bagnare con mezzo bicchiere di vino bianco e cuocere per 10-15 minuti.
Togliere le quaglie e metterle da parte nel caldo.
Nella stessa padella aggiungere i piselli. 
Mescolare e bagnarli con mezzo bicchiere di brodo di pollo.
Regolare di sale e pepe.
Riempire i nidi con i piselli cotti e adagiare sopra le quaglie. 
Infornare a 200°C per 5 minuti e servire caldi.
 


Saturday, March 24, 2012

L'asparagus is back

Nga traditat e lashta kulinare te qytetit tim vjen per ju:


Rizoto me shparguj

Perberesit per 4 persona:

400 gr shparguj jeshile ose 200 te bardhe + 200 jeshile
gjysem qepe
80 ml vere e bardhe
240 gr oriz per rizoto
1 l leng nga zierja e shpargujve
80 ml pana
60 gr gjalp
djathe parmigiano reggiano i grire

Pergatitja:
ziejme per 10 minuta shpargujt ne nje liter uje pak te kripur.
I kullojme dhe lengun e ruajme per t'ia hedhur rizotos.
Grijme imet qepen dhe e skuqim ne gjalp ne temp. te ulet. Si pothuajse ne te gjitha zonat malore edhe ketu ku jetoj une gjalpi perdoret shume, mgjth ju mund te zevendesoni nje pjese te gjalpit me vaj ulliri, por pa e eliminuar fare sepse rizoto pa gjalp eshte i pashijshem.
Pa u skuqur mire qepa i shtojme shpargujt, te cileve u kemi eliminuar pjesen e kercellit te trashe dhe i kemi prere ne copa relativisht te medhaja, afro 2-3 cm.
I kaurdisim per 5 minuta dhe i hedhim veren e bardhe. 
Sapo vera te shteroje, i shtojme orizin. 
E kaurdisim per 2 minuta dhe e lagim me lengun e zierjes se shpargujve. I shtojme here pas here nga nje garuzhde leng, pa e lene rizoton te thahet. 
Kur orizi te jete pothuajse i zier, i hedhim panen. E rregullojme me kripe, piper dhe djathe parmigiano reggiano te grire. 
E servirim te ngrohte.
Gjak e dhjame :D

P.S.: ne stinen e pranveres rizoton e mesiperm e gjeni te servirur ne te gjitha restorantet e Alto Adiges. Ne pranvere duket sikur njerezia ketu ushqehet vetem me shparguj...
P.P.S.: nese edhe ju e filloni pranveren me shparguj ju kujtoj disa receta te mia te gatuara pranveren e shkuar...

Antipastat:             Shparguj ne salce kastraveci
                              Strudel me shpargull
                              Focaccia me hummus shpargulli

Pjatat e para:         Makarona me pesto shpargulli
                              Rizoto Giuseppe Verdi

Pjatat e dyta:         Levreke me shpargull

Italiano

Risotto agli asparagi

Ingredienti per 4 persone:

400 gr asparagi verdi oppure 200 asparagi bianchi + 200 verdi
1/2 cipolla
80 ml vino bianco
240 gr riso per risotto
1 l brodo di cottura degli asparagi
80 ml panna
60 gr burro
parmigiano reggiano

Preparazione:
cuocere per 10 minuti gli asparagi in 1 l di acqua salata.
Metterli da parte e conservare il brodo della cottura che servirà per il risotto.
Tagliare finemente la cipolla e soffiggerla nel burro a fuoco dolce. 
Aggiungere gli asparagi tagliati a pezzi di 2-3 cm.
Mescolare per ca. 5 minuti e versare il vino.
Appena il vino sarà evaporato aggiungere il riso.
Mescolare per 2 minuti e bagnare con il brodo degli asparagi. Portare avanti la cottura bagnando ogni tanto con del brodo di modo che il risotto non si asciughi.
Quando sarà cotto al dente, aggiungere la panna. Regolare di sale, pepe e parmigiano grattugiato. 
Servire caldo.

Tuesday, March 20, 2012

Tava me pestil - Stufato di vitello con concentrato di prugne

Tava me pestil
Perberesit per 6 persona:
1 kg qepe
600 gr mish viçi
2 luge salce domatesh
kripe
piper
rigon
15 gr oriz
vaj ulliri
nje cope pestil me permasa 4 x 5 cm

Pergatitja:
i qerojme qepet dhe i vendosim ne uje per disa ore. Here pas here ua nderrojme ujin ne menyre qe te humbasin aciditetin.
Me pas i grijme imet ne feta dhe i skuqim ne vaj ulliri bashke me mishin, te cilin e kemi prere ne thela nga 5-6 cm. I rregullojme me kripe.
Kur qepa dhe mishi te jene skuqur, i hedhim nje gote uje. 
I gatuajme per rreth 2 ore e ca ne zjarr te ulet/mesatar, duke i shtuar uje sa here shteron.
Pasi qepa te jete shperbere plotesisht, i shtojme 2 luge salce domatesh dhe pietilin.
I kaurdisim ne menyre qe pestili te shperbehet dhe pas 10 minutash i hedhim edhe orizin.
E aromatizojme me piper te zi dhe rigon. E leme ne zjarr derisa orizi te gatuhet.
E transferojme gjellen ne nje tave balte dhe e vendosim ne furre sa te marre faqe, pra rreth 15 minuta ne 200°C.
E servirim te ngrohte.Italiano

Tave me pestil (Stufato di vitello con concentrato di prugne)
Ingredienti per 6 persone:
1 kg cipolle
600 gr carne vitello (ottimo anche l'ossobuco)
2 cucchiai di salsa di pomodoro
sale
pepe
origano
15 gr riso
olio evo
un pezzo di pestil* 4 x 5 cm 

* Pestil  è il concentrato di prugne. Per ottenerlo si fanno cuocere le prugne per diverse ore in un una quantità minima di acqua finché si riducono in polpa. La polpa a sua volta viene filtrata e fatta essiccare all'aperto. 
Dona a questo piatto un retrogusto di prugne che equilibra il gusto forte delle cipolle. 

Preparazione:
sbucciare le cipolle e metterle in ammollo per diverse ore, cambiando l'acqua ogni tanto di modo che perdano l'acidità.
Dopodiché affettarle e rosolarle assieme alla carne tagliata a dadini di 5x6 cm. 
Regolare di sale.
Aggiungere un bicchiere di acqua.
Mescolare e far cuocere a fuoco dolce per ca. 2 ore, bagnando ogni tanto con un bicchiere di acqua.
Quando la cipolla sarà completamente disfatta, aggiungere 2 cucchiai di concentrato di pomodoro ed il concentrato di prugne tagliato a pezzettini.
Dopo 10 minuti aggiungere il riso.
Aromatizzare con pepe nero e origano. Lasciar cuocere il tempo necessario per la cottura del riso.
Alla fine trasferire il tutto in un teglia di terracotta ed infornare per 15 minuti a 200°C.
Servire caldo.Friday, March 16, 2012

Receta per Pashke: cheesecakePer rreth 15 cope te vogla:
nje pako biskota te kripura te markes TUC 
gjalp ne temperature ambjenti


2 veze
200 gr gjize
100 gr djathe kremoz i tipi philadelfia
Kripe
Piper


Per zbukurim:
70 gr  djathe kremoz i tipit philadelfia 
1 luge pana
hudher gjarpi

Pergatitja:
ndjekim te njejten procedure si per cheesecake-un e embel.
I therrmojme biskotat Tuc dhe i perziejme me gjalpin. Meqenese biskotat permbajne yndyre, i shtojme pak gjalp, rreth 50 gr.
I vendosim duke ushtruar pak force me gishterinjte ne format e cupcakes, ne menyre qe baza te jete sa me kompakte.
Ndezim furren ne 150°C.
Rrahim me tel kuzhine gjizen. I shtojme djathin kremoz, vezet dhe piperin. E rregullojme me kripe, jo shume pasi biskotat permbajne kripe.
E hedhim kete mase mbi biskotat e therrmuara dhe i pjekim per afro 15-20 minuta.
Me pas i leme 5 minuta te tjera te ftohen.
Rrahim me tel kuzhine djathin kremoz bashke me panen. Zbukurojme cheesecakes-at e vegjel me pufka djathi dhe hudher gjarpri te grire imet ose majdanoz.
Gjak e dhjame :Ditaliano


Cheesecake - ricetta pasquale Per ca. 15 mini cheesecakes:
1 confezione di biscotti salati TUC 
burro a temp. ambiente q.b.

2 uova
200 gr ricotta 
100 gr formaggio cremoso, philadelfia o caprino
sale
pepe

Per la decorazione:
70 gr  formaggio cremosi, philadelfia o caprino
1 cucchiaio di pana
erba cipollina

Preparazione :
la procedura è la stessa dei cheesecake dolci.
Tritare i biscotti Tuc ed amalgamarli con del burro a temp. ambiente. Siccome i biscotti contengono abbastanza grassi, di burro serve poco, ca. 50 gr.
Mettere la base di biscotti nelle formine per i cupcakes, schiacciando con le dita di modo che la base sia compatta.
Accendere il forno a 150°C.
Lavorare la ricotta con la frusta. Aggiungere il formaggio cremoso, le uova ed il pepe. Regolare di sale, facendo attenzione a non metterne tanta perché la base contiene già sale.
Versare la crema sulla base ed infornare per 15-20 min. 
Lasciar raffreddare per altri 5 minuti.
Lavorare il formaggio cremoso con la panna e con un sac a poche decorare le mini cheesecake. 
Decorare a piacere con erba cipollina e/o prezzemolo.

Tuesday, March 13, 2012

Gzuar Diten e Veres!

Ah sa kujtime te bukura kam nga kjo feste! 
Ne Elbasan pergatitjet per Diten e Veres fillonin qysh prej fillimvitit me rezervimin dhe/ose blerjen e miellit te misrit dhe telynit (gjalpit).
Per perftimin e majes se miellit te misrit duhej nje sasi e ekzagjeruar mielli, pasi maja duhet te kishte imtesine e miellit te grurit, prandaj edhe sitat e ballakumeve dhe revanise ishin te veçanta, madje ato beheshin me çorapet e holla te grave.
Ndersa gjalpi porositej tek fshataret. Gjalpi i fshatit Polis, qe per mua eshte gjalpi me arome me sublime ne bote, eshte i preferuari i amvisave te Elbasanit dhe me i pershtatshmi per ballakumet per aromen e mrekullueshme qe ka. 
Javen qe paraprin Diten e Veres, qyteti vinte arome sheqeri e telyni ...(Oh ç'eshte parfumi Chanel 5 para kesaj arome?!?) 
Ate jave fillonte edhe gara se kush do te beje ballakumen apo revanine me te mire ne rrethin e te njohurve. 
Rituali i pergatitjes se ballakumeve zbatohej me perpikmeri dhe  rolin e Chef-it e merrte gruaja me e madhe e familjes, dmth gjyshja, e cila ndihmohej nga meshkujt e familjes gjate perzierjes se brumit, pasi qe sheqeri te shkrihej ne gjalp duhej plot 1 ore perzierje. 
Tepsite me ballakume, pasi u ishin bere te gjitha bestytnite e rastit, qe te mos i merrnin ne nazar :), çoheshin ne furre, ku edhe u vihej nje note e pare nga furrepjekesi. 
Ne Naten te Dites se Veres, pra sonte ne darke, grate elbasanase pergatisnin hiset, te cilat jane pjata te mbushura me ballakume, revani, palafiku, arra, veze te ziera, mandarina dhe portokalle prej bahçeve te Elbasanit, qe te nesermen ne sabah (mengjes) shkembehen mes familjareve apo miqve te familjes.
Po me date 14, njerezit te veshur me rroba te reja e te bukura - gjyshja ime tregonte qe dikur vishnin kostume popullore - niseshin per piknik me batanijet poshte sqetulles e mishin e pjekur neper trajse bezeje.
Ah sa lezet kishin ato piknike ne Byshek, Gjinar, Labinot, ku elbasanasit te ulur perqark gotes se rakise e mezeve kendonin kendet e Isuf Myzyrit ndersa tufat me zymbyla e karakafte mbaheshin me nonchalance nga grate elbasanase.


Ne 15 vjeçarin e fundit me ka rastisur ta festoje vetem nje here Diten e Veres. E fatkeqesisht konstatova qe kjo feste po humbet domethenien e saj. Klasat politike e kane instrumentalizuar per te popularizuar liderit e rradhes dhe padrejtesisht i kane hequr Elbasanit te vetmen feste tipike te tij. Feste, e cila fale ruajtjes me xhelozi te tradites nga elbasanasit, fare mire mund te reklamizohej si atraksion turistik per shqiptaret dhe te huajt. Mund te ishte nje shtyse per rimekembjen e turizimit e rrjedhimisht rimekembjen ekonomike te Elbasanit. 
Por siç e dini, prej shume vitesh te gjitha festimet u shperngulen ne Tirane. Traditat shumeshekullore te kesaj feste u lane menjane dhe u zevendesuan me rite moderne, kenget e Isuf Myzyrit i lane vend rap-it, turbfolkut a ku ta di une.... 
Madje edhe ballakumja ndryshoi zanoren tipike te Elbasanit per te marret "o" tironse....
Sot po ju jap receten e ballakumeve, por duhet te theksoje qe, mgjthse ne dukje e thjeshte, rezulton te jete nje recete shume e veshtire qe kerkon eksperience e durim. Perberesit duhet te jene te fresket. Gjalpi duhet te jete i verdhe dhe me arome. Nese keni mundesi pergatitini ne ene bakri te pakallajisur dhe piqini ballakumet ne furre druri. 
Ballakume 
Perberesit:
1 kg sheqer 
8 kokrra veze fshatari 
500 gr gjalp
afro 1 kg maje miell misri 
gjysem levozhge veze finje 


Pergatitja:
tresim gjalpin ne nje ene dhe bejme proven e gishtit. Kur gishti  duron temp., ath gjalpi eshte gati.
Gjalpin e rrahim me sheqerin (absolutisht jo sheqer pluhur i gatshem pasi permban niseshte!), per afro nje ore me luge druri ose tel kuzhine derisa sheqeri te shkrihet plotesisht dhe masa te zbardhet.Me pas i shtojme vezet. Per çdo 5 minuta nga nje kokerr veze, pa ndaluar perzierjen.  
I hedhim finjen.
Ne fund shtojme pak e nga pak miellin e misrit dhe e perziejme masen me dore.
Momenti delikat!
Masa nuk duhet te jete shume e bute por as shume e ngjeshur. Syri i nje eksperte di ta dalloje masen e duhur, por jo te gjitha jemi eksperte...prandaj per ne jo-ekspertet, keshillohet te behen prova para ndarjes se mases ne tepsi. 
Vendosim fillimisht nje grusht te vogel mase ne tepsi dhe e pjekim. Nese hapet dhe nuk formon ne siperfaqe ato çarjet tipike te ballakumes do te thote qe masa ka nevoje per miell.
Ballakumet nuk kane nevoje per forme, madje ato kapen me pellemben e dores dhe hidhen ne nje tepsi te lyer me gjalp. 
Gjate pjekjes ato e marrin vete formen e tyre.
Pjekja behet ne 150°C. Kohen e sakte nuk mund ta them, pasi ajo percaktohet nga faktore te ndryshem siç mund te jete psh. edhe trashesia e tepsise. E rendesishme eshte te mos marrin nje ngjyre te erret. Ballakumet i nxjerrim nga tepsia kur jane akoma te ngrohta (jo te nxehta).
Duke folur mbreme me tim ate, mesova nje hile te re ne lidhje me ballakumet. Sipas tij nese ballakumet nuk shkeputen menjehere nga tepsia, eshte mire te lihen te ftohen plotesisht e pastaj te vendosen mbi zjarr te ulet per pak sekonda. 


P.S.: per ato qe jetojne ne Itali maja e miellit te misrit gjindet edhe ne supermarkata. Quhet "fioretto di mais" e "crema di mais".Kenga qe shoqeron kete post ka qene nje nga kenget e preferuara te gjyshit tim....prandaj ia dedikoj atij dhe pershendes te gjithe elbasanasit. Gzuar! 
Sunday, March 11, 2012

Boeuf à la Bourguignonne per nje vjetorin e Ballakumes

S'ka foodblogger qe s'ka pare Julie & Julia...
Per ju te tjerat qe s'beni pjese ne kategorine e foodbloggers-ave, dmth te njerezve qe nuk ulen ne tryeze pa fotografuar perpara pjaten, behet fjale per filmin Julie & Julia qe trajton historine e vertete te nje blogger amerikane. 
30 vjeçarja Julie Powell ne mes te nje krize ekzistenciale vendos te mbaje nje blog. Fillimisht nuk ishte blog kuzhine por me vone, si per t'i konfirmuar vetes qe ishte e zonja te çonte nje pune deri ne fund, ajo vendosi te gatuaje te gjitha recetat e nje libri kuzhine. Libri ne fjale titullohet "Mastering the art of french cooking" dhe si autor mban emrin e njeres prej personazheve me simpatike te programeve gastronomike televizive, Julia Child.
Per fatin e saj te mire, Julie Powell pati nje sukses qe i ndryshoi plotesisht jeten, duke e kthyer ne ikone per te gjitha ato njerez qe kane pasion gatimin. 
Pas daljes se librit te saj dhe filmit ne fjale, ku spikat ne rolin e Julia Child nje Meryl Streep brilante, fenomeni Julie Powell u perhap ne te gjithe boten virtuale me mijera blogje gatime ne shume gjuhe te botes.

Zakonisht per ditelindje pergatiten torta, por une desha ta festoj njevjetorin e Ballakumes me nje pjate te dyte nga ky film. 
Zgjodha pikerisht kete pjate, sepse, duhet ta pohoje, une/Ballakumja identifikohem ne personazhin e Julie Powell. 
Pjesen me te madhe te kohes e kaloje mbyllur ne nje zyre ku formaliteti eshte rregulli dites. 
Blogu me teper sesa nje permbledhje recetash eshte per mua nje shkeputje nga ambjenti real dhe formal. Nje shkeputje qe ka vene ne dileme edhe zgjedhjet e mija. 
Gatimi dhe dashuria per ushqimin eshte nje nga pasionet me te medha ne jeten time dhe do te deshiroja te kisha guximin qe kete pasion ta ktheja ne profesion


Pra, meqe eshte njevjetori i Ballakumes, dua te falenderoj te gjithe miqte e fansat qe me kane mbeshtetur ne mbarevajtjen e ketij blogu. Mikeshat e mija qe s'pertojne te me thone fjale te mira kurajoze. E i kerkoj  falje publikisht tim shoqi per heret kur  eksperimentet e mija perfundonin ne koshin e plehrave dhe sigurisht per heret kur priste me pirun ne dore pjaten qe duhej te fotografoja....edhe per heret kur nevrikosesha se pandispanja nuk fryhej siç duhej.. :D
Gjithashtu flm me te perzemerta i shkoje asaj, ndihmeses sime me te urte dhe me punetore, devotshmeria e se ciles ka bere te mundur mbjatjen e ketij blogu...pra, Lavastovijes :PPPBoeuf à la Bourguignonne
(tasqebap francez)

Perberesit per 4 persona:

1 kg mish kau i ri per tasqebap i prere ne thella 5 x 5 cm
(Per te realizuar receten me pike e presje si origjinali, duhet mish nga pjesa e barkut. Ne foton qe kam nxjerre nga web-i, tregohet me numrin 20. Prandaj ju sugjeroj te shkoni tek kasapi ... ) foto e marre nga web

160 gr dhjame derri (per ato qe jetojne ne Itali "lardo di Colonnata" eshte me i pershtatshmi
1 karrote
1 qepe (une perdora qepujka)
2 luge miell
me teper se gjysem litri vere e kuqe e nje cilesie shume te mire, (une perdora Chianti)
trymez
gjethe dafine
2 thelba hudher
200-250 gr kerpudha champignon
pak gjalp
piper i zi


Pergatitja:
per realizimin e kesaj recete duhet nje tenxhere gize, pasi giza ben qe temperatura te shperndahet ne menyre te njetrajtshme dhe eshte ideale per gatime te gjata ne temp. jo shume te larta.
Fatkeqesisht kjo tenxhere mua me mungon dhe s'kam ndermend ta bleje derisa te behem me nje kuzhine te madhe. Prandaj e gatuaj me te vetmen tave qe i pershtatet gatimeve te gjata ne furre, ne tave balte.Fillimisht presim dhjamin e derrit ne copa te vogla dhe i skuqim ne nje tigan me shume pak vaj ulliri derisa te behen kerce. 
Nderkohe presim ne thela mishin dhe e thajme me leter kuzhine.
Heqim nga tigani dhjamin dhe ne te njejtin tigan skuqim thelat e mishit. 
Heqim mishin dhe ne te njejtin tigan, me te njejten yndyre, skuqim karroten te prere ne copa te medhaja dhe qepujkat. 
Bashkojme thelat e mishit, kercet e dhjamit, qepujkat dhe karroten e skuqur ne taven e baltes.
I rregullojme me kripe dhe piper. I shtojme gjithashtu edhe 2 luge miell.
E vendosim taven ne furre ne temp. 230°C per 10 minuta. 
Pas 5 minutash e nxjerrim taven nga furra, i japim nje kaurdisje perberesve dhe e rivendosim ne furre. 
Pasi te kalojne edhe 5 minuta te tjera, e nxjerrim nga furra dhe e sperkatim me veren e kuqe, aq sa thelat e mishit te mbulohen me leng. 
E aromatizojme tasqebapin me trumzen, gjethet e dafines, 2 thelbinjte e hudhres se shtypur.
E vendosim ne zjarr sa te marre pak vale dhe e rifusim ne furre pasi i kemi vene kapakun, per 3-4 ore ne temp. 120°C, pra, derisa mishi te rezultoje i bute, aq sa te pritet vetem me pirun.
 (Nese mishi eshte i fresket nga kasapi, koha dhe temp. e mesiperme mjaftojne, nese e keni blere ne supermarkate koha zgjatet. Ne kete rast, une do te rrisja temp. e furres ne 150-180°C)
Ndersa mishi gatuhet ne furre, merremi me pergatitjen e kerpudhave. I pastrojme dhe i presim ne feta.
Ne nje tigan shkrijme pak gjalp ne vaj ulliri dhe i shtojme kerpudhat. I skuqim duke i kaurdisur here pas here.
I kriposim dhe peperosim. 
Ne fund i perziejme kerpudhat me mishin dhe e leme taven edhe 10 minuta te tjere ne furre.
Serviret me patate, makarona etj. por, une mendova ta shoqeroje me pilaf.

Gjak e dhjame & Gezuar njevjetorin Ballakumes

      
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...