Shkruaj perberesin ...

Tuesday, March 27, 2012

Tiramisu me luleshtrydheKy post ka freskine pranverore te luleshtrydheve dhe eshte gatuar me tingujt e "Primavera" te Ludovico Einaudi-t.
Enjoy it...

Tiramisu me luleshtrydhe

Perberesit per 4 persona:
250 gr luleshtrydhe 
250 mascarpone
sheqer pluhur ose i zakonshem, sasia sipas deshires
leng limoni ose portokalli

Pergatitja:
presim ne kubike te vegjel luleshtrydhet. I rregullojme me sheqer dhe lengun e nje limoni ose portokalli.
I vendosim ne frigorifer te marinohen.
Nderkohe pergatisim kremin duke rrahur sheqerin me 2 veze. Pasi sheqeri eshte shkrire, i shtojme mascarponen.
Ne fund te gotes hedhim luleshtrydhet e marinuara. Me ndihmen e nje sac a poche shtrojme kremin. E perfundojme me nje shtrese tjeter luleshtrydhesh.
Gjak e dhjame :D

P.S.: per nje embelsire me te elaboruar hidhini nje sy kesaj recete
 Cheesecake me kos dhe luleshtrydhe
1 comment:

  1. O Zot sa e bukur qenka kjo melodi... e gjithanshme je o Ballakume:).... une mendoja se primavera ishte monopoli i Vivaldit po kjo qenka kryeveper me vete... apo sisha edhe ne blu-ish mode sot. po e postoj si anonime se e kam per me mbare. Genta e fb. jam (njera prej tyre:))))

    ReplyDelete

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...