Shkruaj perberesin ...

Sunday, March 25, 2012

Dreka e Babette-s - Il pranzo di Babette

Ka vite qe shkurtat e Babette-s jane bere pjese e recetave te mija pranverore. I gatuaj pikerisht ne pranvere kur bizelet jane te fresketa, e çdo vit e me teper kam pershtypjen qe po e perfeksionoj kete recete.
Ah, harrova t'ju sqaroje kush eshte Babette...
Ballakumja, si e apasionuar pas kuzhines perveç librave, revistava apo programeve tv, pelqen edhe nje sere filmash ku kuzhina behet pjese e skenarit.
Filmi "Dreka e Babette-s" ka qene fitues i çmimit Oskar rreth viteve '90, si filmi  me i mire i huaj
Ajo qe me ka lene mbrese ne kete film, gjithmone ne aspektin kulinar, eshte perzgjedhja qe i ben Babette ushqimeve dhe pinjolleria per te perfeksionuar edhe detajet. Per mendimin tim mund te jesh kuzhinier  i afte dhe i apasionuar, por nese lenda e pare eshte katastrofike, mundohu sa te duash rezultati mbetet medioker. Pra, cilesia e ushqimeve eshte po aq e rendesishme sa teknika dhe pasioni.
Dreka e Babette-s, per mendimin tim kulmi i elegances, perveç pjatave si Blinis Demidoff apo Lengut te breshkes, permban edhe Les cailles en sarcophage (Shkurtat ne sarkofag). 
Receta qe une gatuaj nuk eshte njesoj si origjinali, por nje recete ekonomike e ngjashme me ate te filmit.
Pastaj ideja e sarkofagut mua ma heq oreksin, prandaj i kam quajtur "Shkurta qe ngroh vezet" :)


P.s.: per me teper informacion per shkurten hidhini nje sy wiki-t 
(http://it.wikipedia.org/wiki/Coturnix_coturnix)


Shkurta qe ngroh vezet


Perberesit per 4 persona

per çerdhet:
500 gr pasta sfoglia
nje e verdhe veze ose qumesht


4 shkurta
75 gr melçi pule
50 gr kerpudha te fresketa champignon 
nje çerek qepe + 1 hudher ose 1 scalogno (qepe/hudher)
60 gr dhjame derri ne kubike te vegjel dhe feta te holla per t'i mbeshtjelle (pancetta ose lardo di Colonnata)
50 gr gjalp
trumez
nje gote vere e bardhe
nje gote leng pule
200-250 gr bizele te fresketa
kripe piper


Pergatitja:
ngrohim furren ne temp. 200°C.
Hapim nje pete "pasta sfoglia" me trashesi 5-6 mm dhe diameter rreth 10 cm.
Formojme çerdhet njesoj si ne foto. Pra, 1 disk te plote me diameter 8-10 cm dhe 1 ose 2 disqe te tjere me te njejtin diameter, por i presim ne menyre qe te sherbejne si bordura. E shpojme "çerdhen" me pirun qe te mos bymehet gjate pjekjes dhe e lyejme me te verdhe veze ose qumesht.

Ne nje tigan skuqim dhjamin e derrit ne pak gjalp derisa te behet kerce.
Me pas e heqim dhe ne te njejtin tigan skuqim melçine e pules ne zjarr bubulak :).
Rivendosim ne tigan kercet e dhjamit. I shtojme qepen, hudhren dhe kerpudhat, te grira imet dhe nje degez trumez per t'i aromatizuar. I rregullojme me kripe dhe piper dhe i skuqim, po ne zjarr bubulak, per 2 minuta.
Ulim temp. e zjarrit dhe i shuajme melçite me veren e bardhe.
I leme te gatuhen per afro 10 min. derisa vera te shterohet pak.
Me pas i kalojme ne frulator. I shtojme edhe gjalpin dhe i reduktojme ne pâté.

Shkurtave u heqim kockat e trupit. I leme te paprekura vetem kembet dhe krahet.
I kriposim, i mbushim me pâté dhe ne fund i mbeshtjellim me fetat e dhjamit. 
I lidhim mire me spango ne menyre qe gjate skuqjes te mos humbasin mbushjen.
Ne nje tigan shkrijme nje luge gjap ne vaj ulliri dhe skuqim nga çdo ane shkurtat. 
I shuajme me vere te bardhe dhe i gatuajme per afro 10-15 minuta.
Me pas i heqim nga tigani dhe i leme menjane.


Nderkohe ne tiganin ku gatuam shkurtat shtojme bizelet. 
I kaurdisim dhe i shtojme gjysem gote leng pule. 
I rregullojme me kripe dhe piper. 

Shtrojme ne nje tepsi te veshur me leter pjekjeje çerdhet dhe mbushim secilen prej tyre me bizele. Vendosim mbi bizelet nga nje shkurte dhe i pjekim ne furre per 5 minuta ne 200°C.
I sherbejme te ngrohta.Italiano


Quaglia riscalda le uova nel nido

Ingredienti per 4 persone

per i nidi:
500 gr pasta sfoglia
1 tuorlo oppure del latte


4 quaglia
75 gr fegatini di pollo
50 gr champignon 
1/4 cipolla + 1 spicchio d'aglio oppure 1 scalogno
60 gr pancetta a cubetti e a fette oppure lardo di Colonnata
50 gr burro
timo
1 bicchiere vino bianco
1 bicchiere brodo di pollo

sale
pepe


Preparazione:
riscaldare il forno a 200°C.
Stendere la pasta sfoglia dello spessore di 5-6 mm e diametro ca 8-10 cm.
Formare i nidi come nelle foto. 1 cerchio intero con diametro 8-10 cm, più altri 2 con lo stesso diametro ma tagliati di modo che servano come bordi per il nido.
Bucherellare la superficie dei nidi ed inumidire con del latte oppure burro fuso.
Soffriggere la pancetta nel burro finché diventa croccante.
Togliere la pancetta e nello stesso grasso soffriggere i fegatini di pollo a fuoco alto.
Unire la pancetta, la cipolla, l'aglio oppure lo scalogno e i champignon tritati finemente. Aromatizzare con del timo.
Regolare di sale e pepe e soffriggere per ca. 2 minuti.
Abbassare la temperatura e bagnare con mezzo bicchiere di vino bianco.
Cuocere per ca. 10 minuti.
Dopodiché passare tutto nel frullatore assieme al burro fino ad ottenere un pâté.

Disossare le quaglie.
Regolare di sale e riempire con il pâté. Alla fine avvolgerle nella pancetta oppure nel lardo.
Legare con dello spago da cucina.
In una padella sciogliere un cucchiaio di burro nell'olio evo e mettere le quaglie. Far friggere da tutte le parti.
Bagnare con mezzo bicchiere di vino bianco e cuocere per 10-15 minuti.
Togliere le quaglie e metterle da parte nel caldo.
Nella stessa padella aggiungere i piselli. 
Mescolare e bagnarli con mezzo bicchiere di brodo di pollo.
Regolare di sale e pepe.
Riempire i nidi con i piselli cotti e adagiare sopra le quaglie. 
Infornare a 200°C per 5 minuti e servire caldi.
 


1 comment:

  1. ottima interpretazione della ricetta di Babette! E brava Edi!

    ReplyDelete

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...