Shkruaj perberesin ...

Wednesday, November 16, 2011

Mousse kosi me fruta pylliPerberesit per rreth 30 gota te vogla:

250 gr kos natyral
100 gr pana e rrahur
sheqer sipas deshires, keshilloj sheqer pluhur
1 limon
5 flete xhelatine per embelsira
fruta sipas deshires

Pergatitja:
rrahim me rrahes elektrik panen.
Ne nje gote vendosim fletet e xhelatines te zbuten ne uje te ftohte per afro 10 minuta.
Ne nje tenxhere hedhim lengun e nje gjysem limoni. I shtojme mjaltin dhe xhelatinen e shtrydhur.
I kaurdisim derisa xhelatina te shperbehet plotesisht.
Lengun e perftuar e hedhim ne nje tas ku kemi kosin. I shtojme panen e rrahur dhe i perziejme me delikatese ne menyre qe pana te ruaje volumin.
E ndajme moussin ne gota dhe e vendosim ne frigorifer per disa ore.
Para se ta servirim e mbushim goten me fruta. Nese deshironi mund t'i sperkatni frutat me sheqer pluhur.
Gjak e dhjame :D
No comments:

Post a Comment

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...