Shkruaj perberesin ...

Monday, March 11, 2013

Muffin me gjalp kikirikesh
Muffin 

Perberesit per afro 20-25 cope:

240 gr miell 00
240 gr sheqer
120 gr gjalp ne temp. ambjenti
120 gr gjalp kikirikesh (peanut butter crunchy)
4 veze
2 luge mjalte lule portokalli
gjysem pako pluhur pjekes
100 gr çokollate e grire ne copa te vogla

Pergatitja:
rrahim me rrahes elektrik vezet me sheqerin. I shtojme 2 llojet e gjalpit dhe mjaltin.
Ne fund i hedhim miellin, pluhurin pjekes, çokollaten dhe i perziejme me shpejtesi te ulet.
Mbushim deri ne treçerek format e muffin dhe i pjekim ne furre ne temp. 180°C per afro 15-20 minuta derisa te fryhen dhe te formojne çarjet tipike te muffin.No comments:

Post a Comment

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...