Shkruaj perberesin ...

Tuesday, April 2, 2013

Duke gatuar qifqi....

Qifqi ne dialektin gjirokastrit ose pashaqofte te skuqura

Perberesit:

150 gr oriz
500 gr mish i grire 
2 qepe te njoma
2 kokrra veze
pak miell
nenexhik
koper
kripe
piper
vaj ulliri

Pergatitja:

ziejme orizin ne uje te bollshem e te kripur. Afro 5-6 minuta para perfundimit te kohes se gatimit, e heqim nga zjarri dhe e kullojme.
Grijme shume imet qepet e njoma. I hedhim pak kripe dhe i shtypim me duar.
Punojme me duar mishin e grire. I shtojme orizin tashme te ftohur, vezet, nenexhikun, kopren, piperin, qepet e shtypura, 2 luge vaj ulliri dhe pak miell sa per te lidhur harxhin.I japim formen e qofteve dhe i skuqim ne vaj ulliri te bollshem ne temp. jo shume te larte.
I servirim me panna agra ose salce kosi.
Mmmmm sa te mira!!!! :)


1 comment:

  1. Këto mund të jenë shumë të shijshme po nuk janë qifqitë origjinale :-(

    ReplyDelete

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...