Shkruaj perberesin ...

Tuesday, March 15, 2011

Fergesa e Elbasanit shkon ne Paris...

Nga kombinimi i recetes se fergeses se Elbasanit me receten baze te flanit francez lindi Flan De Spec :)


Perberesit per 2 persona:
gjysem spec i kuq (nga ato te medhenjte) i zier ose i pjekur dhe i bere pure ne frulator
1 veze
1 luge gjize
2 luge miell
2 luge djath parmigiano

vaj ulliri per te lyer format/tasat
pak gjalp per siperfaqen
kripe & piper


Ne nje tas perziejme te gjithe perberesit. Lyejme me vaj ulliri tasa alumini, tasa balte ose edhe porcelani qe durojne temperaturen e larte dhe u hedhim perberjen e mesiperme. I pjekim ne furre ne temp. 180° per gjysem ore, ne bagnomaria, dmth i vendosim ne nje tepsi ne te cilen kemi hedhur 2 gisht uje. I servirim te vaket si antipaste.
Gjak e dhjame :D

No comments:

Post a Comment

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...