Shkruaj perberesin ...

Tuesday, September 20, 2011

Cupcakes me lajthi dhe banane
Perberesit per 10 cupkaces:

2 veze
125 gr sheqer
50 ml vaj luledielli
5 luge qumesht
200gr miel
arome vanilje
2 luge te vogla fryres brumi per embelsira

Per salcen:


2 banane
2 luge Nutella
2 luge qumesht
nje sperkatje liker amaretto italiano

Per dekorimin:

1 banane
lajthi te grire


Pergatitja:
ne nje tas rrahim me rrahes elektrik vezet me sheqerin derisa te perftojme nje mase homogjene dhe vezet te zbardhen.
Me pas i shtojme te ingredientet e mbetur, njeri pas tjetrit.
Hedhim ne çdo forme cupcakes disa luge nga masa, duke i mbushur format deri ne treçerekun e vellimit te tyre.
I pjekim ne furre ne temp. 180°C per 25-30 min.Nderkohe pergatisim salcen. I hedhim ne frulator perberesit per salcen derisa te homogjenizohen.


Pasi cupcakes jane ftohur pak, me ane te nje thike dhe me shume kujdes, formojme nje si grope, jo shume te thelle, ne mes tyre dhe ne te hedhim salcen.
I zbukurojme me lajthi dhe banane.

Gjak e dhjame :D
No comments:

Post a Comment

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...