Shkruaj perberesin ...

Saturday, June 25, 2011

Gliko me qershi dhe vere te kuqe per dashamiresit e alkoolit :)

Perberesit per 2 persona:

320 gr qershi 
140 gr uje
140 gr vere e kuqe (une kisha vetem Monferrato Dolcetto prandaj i hodha kete vere)
80 gr sheqer integral (por nese e doni me te embel mund t'i shtoni me teper)
1/2 leng limoni
lekura e nje limoni bio
vanilje
pak kanelle


 

Pergatitja:

perziejme ne nje tenxhere ujin me veren, sheqerin, lekuren e limonit, vaniljen dhe kanellen. I vendosim ne zjarr derisa te arrijne temperaturen e vlimit.

 


Nderkohe u heqim berthamat qershive dhe i sperkatim me leng limoni. I hedhim ne shurupin qe kemi ne zjarr dhe i gatuajme per 15 minuta ose derisa te zbuten.
 
       
 
Me pas eliminojme shkopin e kanelles dhe lekurat e limonit. E rivendosim ne zjarr mesatar dhe e leme derisa te trashet.
Pasi eshte ftohur e vendosim ne frigorifer per disa ore.
E servirim me akullore. Do ju sugjeroja ta provoni me akullore kosi... :)))

Gjak e dhjame :D

No comments:

Post a Comment

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...