Shkruaj perberesin ...

Wednesday, June 8, 2011

Role me mëlçi dhe karrota

Përbërësit për 4 persona:

8 feta mish viçi
200 gr mëlçi viçi
4 karrota
3-4 qepë
nje çerek gote uthull vere
kripë
piper i zi i sapo bluar
sherbelë
trumëz
vaj ulliri


Përgatitja:
rrahim fetat e mishit. I kriposim, peperosim dhe i lemë mënjanë.
Presim në copa të vogla mëlçinë dhe à la julienne karrotën. I skuqim në një tigan me vaj ulliri për pak minuta, sa të zbuten.
I kriposim, peperosim dhe proçedojmë me mbushjen.
I lidhim roletë me spango.
Në një tigan me vaj ulliri hedhim qepët e grira. I shtojmë roletë e mishit, erëzat (trumëz dhe sherbelë) dhe i skuqim. Në fund i shuajmë me uthull vere  dhe ujë. I lemë ne zjarr derisa mishi dhe qepa të jenë gatuar.
Për dekorimin e pjatës presim në feta të holla karrotën. I japim një valë, për rreth 5 minuta, në ujë me kripë dhe me pas i kullojmë dhe i kriposim. 
E shërbejmë të ngrohtë me polenta.
Gjak e dhjamë :D 

No comments:

Post a Comment

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...