Shkruaj perberesin ...

Thursday, August 4, 2011

Lakrori i Mireles

Perberesit per 3-4 persona:200-250 gr miell 00
rreth 100 gr kos
2 luge kafeje fryres brumi 
kripe
vaj luledielli


Per mbushjen:
nje kungull
100 gr gjize (per ato qe jetojne ne Itali ricotta pugliese)
2-3 luge kos
kripe
piperPergatitja:
ne nje tas hedhim miellin dhe soden e bukes. I perziejme dhe pak e nga pak i shtojme kosin derisa te na formohet nje brume. Brumin e punojme qe te fitoje elasticitet dhe e ndajme ne dy topa.
E leme te pushoje per 30 minuta ne temperature ambjenti dhe hapim me okllai 2 pete me trashesi 1 cm. 


Lyejme me vaj nje tepsi dhe shtrojme peten e pare.
Ne nje tas pergatisim mbushjen me gjize, kos dhe kungull te grire ne rende. I rregullojme me kripe dhe piper. E hedhim mbushjen mbi peten e lakrorit dhe i shtrojme siper peten e mbetur. 

 
E lyejme siperfaqen e lakrorit me vaj dhe e pjekim ne furre ne temp. 180°C per afro 30 minuta. 
Pasi e nxjerrim nga furra e lyejme me pak gjalp ose kos. 

Gjak e dhjame :D   &  Flm Mirela2 comments:

  1. Une e bera dje ne darke lakrorin. Doli shume i mire. Komplimente per blogun.

    ReplyDelete
  2. Del me te vertete shume i mire mgjthse eshte i trashe. ne fakt do te ishte me mire ta kisha quajtur torte e kripur me kunguj :) Flm

    ReplyDelete

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...