Shkruaj perberesin ...

Tuesday, August 9, 2011

Strudel me perime dhe djathe te bardhePerberesit per 4 persona:

1 pete byreku ose nje pete pasta brisèe e gatshme
1 e verdhe veze
500 gr perime te ndryshme:  kunguj, patate, speca, patellxhana
150 gr djathe i bardhe
ereza: majdanoz, koper, piper i zi
kripe
vaj ulliri

Pergatitja: 
i qerojme perimet dhe i presim ne copa te vogla. I gatuajme ne mikrovale ose i ziejme ne tenxhere per ta bere receten sa me te lehte por, nese per dieten s'doni t'ia dini fare, skuqini ne vaj ulliri :)
I kriposim perimet dhe i aromatizojme me aromat. 
Hollojme pete byreku dhe e lyejme siperfaqen e saj me te verdhe veze.  Shtrojme mbi pete perimet e ftohura dhe djathin e shkermoqur. I sperkatim me pak vaj ulliri dhe e rrotullojme peten duke i dhene formen e strudelit. E lyejme siperfaqen me te verdhe veze.
E pjekim ne furre ne temp. 180°C per rreth 35-40 minuta. 
Para se ta presim ne feta e leme te ftohet. E sherbejme me dhalle.
Gjak e dhjame :DNo comments:

Post a Comment

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...