Shkruaj perberesin ...

Wednesday, July 6, 2011

Oh sa vape!


Kur currilat e djerses ju pershkojne shtyllen kurrizore,
kur zagushia ju tapos rruget e frymemarrjes,
kur kondicioneri eshte prishur, 
kur seksi kthehet ne sakrifice,
.......

FRESKOHUNI ME MENTHA LEMON!
FRESKOHUNI ME RED BORONICA!
FRESKOHUNI ME LENG QERSHIJE! :)))

Receta e shurupit Mentha Lemon

Perberesit:
nje tufe mente e fresket
gjysem tufe bar blete
lekura e disa limonave
lengu i disa limonave (5-6)
1 kg sheqer
1 l uje

Pergatitja:

vendosim ne zjarr nje tenxhere me 1 l. uje i shtojme 1 kg sheqer dhe e vlojme per gati 30 minuta. I shtojme tenxheres gjethet e mentes, barit te bletes, lekurat e limonit dhe e leme te pushoje gjithe naten. Te nesermen i japim nje vale per 15 minuta dhe me pas e filtrojme ne menyre qe te perftojme vetem shurupin.
Shurupit i shtojme leng limoni dhe e servirim te ftohte...mundesisht me akull!

Receta e pijes Red Boronica 

Perberesit:
1 kg boronica te kuqe (thana) 
lekura e disa limonave
lengu i disa limonave (5-6)
1 kg sheqer
1 l uje

Pergatitja:

vendosim ne zjarr nje tenxhere me 1 l. uje i shtojme 1 kg sheqer dhe 1 kg boronica te kuqe. I vlojme per gati 30 minuta. Me pas e filtrojme dhe i shtojme leng limoni sipas deshires.

Receten e lengut te qershise e gjeni ketu
4 comments:

 1. desha tju pys ca asht bar blete,faleminderit

  ReplyDelete
 2. Bar blete eshte nje bime e ngjashme ne forme me menten por qe ne shije i afrohet limonit. Gjindet ne treg si e fresket ashtu edhe e thare.
  Ketu me poshte po te nis linkun e wikipedias:
  http://en.wikipedia.org/wiki/Melissa_officinalis

  ReplyDelete
 3. Fotoja e pijes se mentes eshte a million dollar photo. Duhet publikuar... eshte nje must nese do besh nje liber - Regards -Genta
  ps. fola per mrekulline e shishes se komplimentat per gatimin jane perhere million dollar value :)

  ReplyDelete
 4. Thnx Genta! Deri me tani asnje pergjigje nga shtepia botuese..me duket se interesi per kuzhinen shqiptare qenka me te vertete 0...qe na marrshin te keqen keto! :D

  ReplyDelete

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...