Shkruaj perberesin ...

Sunday, July 24, 2011

Xhelatine pjepri


Perberesit per 4 persona:
nje pjeper 1,5 kg
mana toke, sasia sipas deshires
4 luge liker amaretash
50 gr sheqer
10 flete xhelatina per embelsira

Pergatitja:
qerojme pjeprin. Eliminojme farat dhe tulin e kalojme ne frulator bashke me sheqerin derisa te perftojme nje pure.
Ne nje ene vendosim xhelatinat te zbuten ne uje te ftohte. I shtrydhim dhe i hedhim ne nje tenxhere bashke me purene e pjeprit. I shtojme 4 luge liker dhe e vendosim ne zjarr te ulet. E kullojme lengun e perftuar.
Lyejme me vaj enen dhe i hedhim xhelatinen. E vendosim ne frigorifer per disa ore qe te mpikset dhe me pas e servirim te ftohte me mana toke.

No comments:

Post a Comment

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...