Shkruaj perberesin ...

Sunday, July 24, 2011

Kofsha pule me portokalle


Perberesit per 4 persona:

8 kofsha pule
4 thelbinj hudhre
trumez
rozmarine
sherbele
lengu dhe lekura e grire e 2 portokalleve
4 portokalle per zbukurimin e pjates
kripe
piper
vaj ulliri extravergine

Pergatitja:
pastrojme dhe kriposim kofshat e pules. Ne nje tigan hedhim pak vaj ulliri dhe skuqim kofshat e pules me hudhrat, erezat e grira dhe lekurat e portokallit. I skuqim nga te dyja anet dhe i shuajme me leng portokalli.
I peperosim dhe i transferojme ne nje tave. I mbulojme me leter alumini dhe i pjekim per rreth 30 minuta ose derisa te rezultojne te buta.
I servirim mbi feta portokalli. 
Me lengun qe do te leshojne gjate pjekjes do ju keshilloja te gatuani nje pilaf.

Gjak e dhjame :D


1 comment:

  1. Une po mesoj shqip me ty moj nane..trumez = thyme...rrofsh..ky portokalli paska pamje tjeter nga ato qe njoh une..duhet me i embel :-) Qe the ti e s'the gje hic, mua me pelqejne shume kofshet dhe kam kohe qe nuk i ha sepse im shoq ben fytyra kur ja sherbej, do vetem gjoks tjetri :-) Shume bukur duket pjata...me duhet te blej ca pjata me qe ra fjala, nga ato katroret :-) keep up the good work se kemi nevoje per frymezim!!!

    ReplyDelete

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...