Shkruaj perberesin ...

Friday, October 7, 2011

Lakrori speedy Gonzales

Lakrori speedy Gonzales - nje zgjidhje me sukses te garantuar kur jeni te lodhura e te stresuara dhe s'keni as parà cash ne portofol per te porositur pizza :))) Lakror me pastasfoglia

Perberesit per 2-3 persona:

2 pete pasta sfoglia
1 spec i kuq
2 patate
1 salsiçe mantovane
1 hudher
vaj ulliri extravergine
djathe qe shkrihet, psh gouda ose tip tjeter i ngjashem. Te mos jete shume i forte ne shije e te vije pak si i embel.
majdanoz i grire imet
1 e verdhe vezePergatitja:ne nje tigan nxehim pak vaj ulliri dhe hedhim  1 thelb hudher te shtypur, por te paqeruar dhe nje salsiçe, te cilen e kemi reduktuar ne mish te grire duke e shtypur me pirun.
Pastrojme dhe presim ne shirita specin dhe ne kubike pataten. 
I hedhim perimet ne tiganin ku kemi salsiçen
I kriposim dhe i gatuajme per afro 15-20 minuta duke i shuar here pas here me disa luge uje. Ne fund i peperosim, eliminojme hudhren dhe i leme menjane te ftohen.

Hapim ne tave peten pasta sfoglia.
Shtrojme mbi pete masen me mish e perime dhe 
djathin e grire ose te prere ne kubike te vegjel.
E mbulojme masen me nje pete te dyte, e sperkatim me te verdhe veze dhe e pjekim ne furre ne temp. 200°C per afro 20 minuta. E servirim te ngrohte.

Gjak e dhjame :D 

No comments:

Post a Comment

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...