Shkruaj perberesin ...

Saturday, October 1, 2011

Nje tjeter tarte tatin...po kete here me fiq

Tarte tatin me fiq

Perberesit per 2 persona:

Pasta sfoglia sa te mbulohet siperfaqja e tepsise
2 fiq
sheqer integral sipas deshires
nje sperkatje me Porto
nje luge niseshte
gjalp

Pergatitja:
presim fiqte ne kater ose me teper pjese. I rendisim ne nje tepsi te lyer me gjalp. Ne nje tenxhere perziejme sheqerin integral me niseshtene. I shtojme 2 luge uje dhe e vendosim ne zjarr derisa sheqeri te shkrihet. Lengut te perftuar i shtojme Porton. I sperkatim fiqte me kete leng dhe e mbulojme tepsine me pasta sfoglia. E lyejme pasta sfoglian me nje luge qumesht dhe e vendosim ne furre ne temp. 200 per afro 30 minuta. 
E servirim te ftohte me fruta stine ose akullore. 
Gjak e dhjame :D

 

1 comment:

  1. ohh sa i mire, nje ide e shkelqyer, un e bej me pasten brise sepse ka me pak kalori, sa receta te mira qe paske moj Ballakume.

    ReplyDelete

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...