Shkruaj perberesin ...

Wednesday, September 12, 2012

Meze me qiqra dhe djathe halloumiPerberesit per 1 person:

1 kavanoz qiqra te konservuara (ose po jua mbajti zieni vete per disa ore :D)
2-3 gjethe mente
1 luge uthull vere e bardhe
1-2 veze
feta buke
feta djathi halloumi
kripe
vaj ulliri
qepe ose me mire scalogno


Pergatitja:

kullojme dhe shpelajme ne uje te rrjedhshem qiqrat.
Presim ne feta scalogno-n ose qepen.
Hedhim ne mixer menten dhe uthullen, i grijme derisa te reduktohen  ne nje krem homogjen.
I shtojme vaj ulliri dhe perziejme qiqrat me kremin e perftuar dhe me qepen.
Thekim fetat e bukes.
Presim djathin ne feta dhe e skuqim ne vaj ulliri.
Shtrojme fillimisht ne pjate qiqrat, me pas grijme me thike ne copa te vogla vezen e zier dhe e shtrojme mbi qiqra e ne fund mbi to vendosim djathin e skuqur. 
I sperkatim me pak vaj ulliri dhe e servirim mezen me raki rrushi.

Hajt gzuar! :P

No comments:

Post a Comment

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...