Shkruaj perberesin ...

Saturday, May 7, 2011

Levreke me shpargull

Perberesit per 2 veta:
2 levreke
gjysem tufe shpargull
4 - 5 karrota
1/2 qepe
dege selino
nje gote vere e bardhe
kripe
piper
limon sipas deshires.

Pergatitja:
pastrojme peshqit. I kriposim, i peperosim dhe i leme menjane. I japim nje vale shpargujve dhe i kullojme. Presim karrotat, deget e selinos dhe qepen ne rrathe te medhenj. Gjithashtu te njejten gje bejme edhe me shpargujt. I kriposim perimet, i hedhim pak piper dhe mbushim me to peshqit. I sperkatim me nje gote vere te bardhe dhe vaj ulliri extravergine dhe i pjekim ne furre ne temperaturen 200°c per rreth 20-30 minuta. 
I servirim me leng limoni.
Gjak e dhjame :D


No comments:

Post a Comment

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...