Shkruaj perberesin ...

Wednesday, May 18, 2011

Finoke me mocarela dhe veze

Perberesit per 4 persona:
1 kg finoke
200 gr mocarela

4 veze
30 gr gjalp
1 gote shtalpe ose pana kuzhine
djathe i grire parmigiano reggiano ose kaçkavall
kripe
piper
Pergatitja:
i japim nje vale finokeve ne uje me kripe. I kullojme, i thajme dhe me pas i presim ne feta te holla. Ne nje tigan shkrijme gjalpin dhe i shtojme finoket qe te skuqen. I kaurdisim dhe i mbulojme me feta mocarele. Me pas i sperkatim me majdanoz te grire. Ne nje tas rrahim vezet me shtalpen, djathin e grire, kripen dhe piperin dhe e hedhim kete perberje mbi finoket. I vendosim ne furre te piqen ne temperaturen 160°C dhe sapo siperfaqja te marre ngjyre i nxjerrim dhe i sherbejme menjehere.
 Gjak e dhjame :D

2 comments:

 1. pershendetje ballakume
  sa e zbulova blogun tend na more ne qafe me keto receta.
  nje pyetje kisha a mun te ma thuash ca eshte finoke ne anglisht te lutem

  ReplyDelete
 2. Pershendetje dhe flm.
  Ath finoket ne anglisht quhen fennel.

  ReplyDelete

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...