Shkruaj perberesin ...

Sunday, April 24, 2011

Recete per Pashke: veze te mbushura Hello Kitty :)

Ideja per keto veze me erdhi mbreme ne darke ndersa isha ne makine. Doja t'i beja nje surprize sime bije: t'i gatuaja nje veze ne forme lepuri meqe ka mesuar si i thone lepurit gjermanisht por, gjate pergatitjes ktheva mendje dhe i bera macet Hello Kitty. Per lepurin duhet te ushtrohem edhe ca :)Perberesit per 8 veta:

4 veze ose me teper
100 gr philadelfia
4 luge pesto gjenoveze
spec i kuq 
kripe
piper
fije hudhre, domate, kastravec dhe rukola per dekorim

Pergatitja:
ziejme vezet per 8-10 minuta. Pasi te jene ftohur i qerojme dhe i presim me thike deri aty ku shfaqet e verdha e vezes (gati 1/3 e saj). Me ane te nje luge te vogel kafeje heqim me kujdes te verdhat dhe i vendosim ne nje tas. Presim kastravecin ne feta te trasha dhe ne mes i hapim nje vrime ne menyre qe te vendosim vezen siper.  
Pjekim specin e kuq ne furre. E qerojme dhe e hedhim ne mixer bashke me te verdhat e vezeve, djathin philadelfia, peston gjenovez. I grijme derisa te perftojme nje krem te trashe me te cilin, pasi e kemi kriposur dhe peperosur, mbushim vezet. Ndersa koken e maces e formojme me djath philadelfia, syte me lekure kastraveci ose ullinj te zi, mustaqet me fije hudhre, hunden me lekure domateje dhe veshet me te bardhen e vezes se zier. I dekorojme si ne foto me kerpudha-domateje dhe bar-rukola.
Gjak e dhjame :D

No comments:

Post a Comment

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...