Shkruaj perberesin ...

Saturday, April 30, 2011

Sallate me qiqra, pras dhe mish te tymosur

Kombinimi i ketyre dy produkteve - qiqrave dhe prasit - te linte ne goje nje shije te veçante qe personalisht me pelqeu kur ma serviren ne nje feste. Biles u habita sesi nuk e kisha hasur kete sallate kaq te thjeshte askund tjeter. Mbreme provova ta gatuaj dhe perveç qiqrave dhe prasit mendova t'i shtoj edhe mish te tymosur meqe kjo sallate do te perbente gjithe darken qe do te konsumoja. Rezultati ishte: SUPER!
 

Perberesit:
qiqra te zier (ose te konservuar)
pras
mish i tymosur (pancetta affumicata)
kripe
piper i zi
vaj ulliri extravergine
djathe parmigiano reggiano i grire

Masat me sy :)

Pergatitja: 
ziejme qiqrat ose nese skeni kohe mund te perdorni qiqra kavanozi. I kullojme dhe i leme menjane. Skuqim ne pak vaj ulliri prasin e prere ne rrathe te holle dhe i shtojme mishin e tymosur dhe qiqrat. I kaurdisim i rregullojme me kripe dhe piper dhe i servirim te ngrohta si sallate ose si antipaste duke i shoqeruar me feta buke te thekur. Sipas deshires mund ta sperkasim me djath te grire.
Gjak e dhjame :D 

No comments:

Post a Comment

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...