Shkruaj perberesin ...

Tuesday, April 19, 2011

Receta per Pashke: veze çokollate Kinder te mbushura me krem dardhe

Per Pashke me duhet te shtroj nje tavoline per 9-10 veta dhe me ka mberthyer nje ankth sepse skam vendosur akoma çte gatuaj. Derisa te me vije frymezimi po u kthehem recetave te Pashkeve te kaluara....


Per 8 veze cokollate:
4 veze çokollate e zeze (çokollate veze me surpriza per femijet)
50 gr çokollate e zeze
120 ml shtalpe ose pana kuzhine e fresktet
150 ml vere moskat
kanelle
300 gr dardha
20 gr sheqer
nje grusht lajthiPergatitja:
qerojme dardhat dhe i presim ne kubike te vegjel. 
Ne nje tenxhere ku kemi hedhur veren moskat dhe sheqerin, shtojme dardhat dhe i leme te ziejne derisa vera te avulloje. Me pas i heqim nga zjarr dhe i leme menjane te ftohen.
Ndajme me shume kujdes vezet e çokollates pergjysem (duhet te pranoj qe eshte nje proçedure qe ti ben nervat kaçurrel, sepse çokollata thyhet, prandaj ju sugjeroj te blini disa veze me teper qe t'i keni rezerve).
çokollaten e zeze e veme te shkrihet ne mikrovale ose ne bagnomaria dhe me te lyejme bordurat e vezeve Kinder. 
Pasi i kemi lyer me çokollate i kalojme tek tasi ku kemi lajthite e grira. I veme ne frigorifer ne menyre qe çokollata te mpikset. 
Me pjesen tjeter te çokollates se shkrire vizatojme, me ndihmen e nje "sac a poche", fjongot dhe i vendosim edhe keto ne frigorifer.
Grijme ne mikser dardhat, derisa te perftojme nje krem homogjen. Rrahim me rrahes elektrik shtalpen dhe ia shtojme kremit te dardhes. 
I vendosim ne frigorifer per nje ore. 
Me pas mbushim gjysem-vezet Kinder me kremin e dardhes dhe i sperkasim me kanelle.

Po ju çdo gatuani per Pashke?1 comment:

  1. MMMMM jam duke kontrolluar blogun tend per tu frymezuar icik :) pak fare :p lol, te shofim cdo nxjer ne shesh :)

    ReplyDelete

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...