Shkruaj perberesin ...

Friday, April 22, 2011

Receta per Pashke: torte me perimet e stines

Receta e sotme eshte ideale per piknikun e Pashkezes ose kur ju kane mbetur gjysem lakre, nje grusht bizele....si mua sot :)


Perberesit per 6 persona:
3 patate
2 kunguj
3 karrote
1 patellxhan
nje grusht bizele
3 dege selino
1 qepe
3 luge djath parmigiano reggiano ose kaçkavall
3 veze
100 ml shtalpe ose pana kuzhine
nje gote qumesht
majdanoz
piper
kripe
buke e grire
  
Pergatitja:
veme ne zjarr nje tenxhere me uje dhe kripe. Presim ne kubike te vegjel pataten, kungullin, karroten, patellxhanin, lakren dhe sapo uji fillon e vlon i hedhim ne tenxhere bashke me bizelet, qepen e qeruar por jo te grire dhe deget e selinos. 
Kur patatja te jete zbutur i kullojme te gjitha perimet perveç qepes dhe selinos. Lyejme me gjalp dhe buke te grire nje tave dhe hedhim ne te perimet. Ne nje tas rrahim vezet me shtalpen, majdanozin, djathin e grire, qumeshtin, kripen dhe piperin dhe kete perberje ia hedhim siper perimeve. I sperkatim me buke te grire dhe me copa gjalpi dhe e pjekim taven ne furre ne temperaturen 220 ° C per rreth 30 min ose derisa siperfaqja e tortes te marre ngjyren e pjekjes. E servirim te ngrohte.
Gjak e dhjame :D

No comments:

Post a Comment

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...