Shkruaj perberesin ...

Friday, April 15, 2011

Te brendshmet e qingjit te Pashkes me uthull dhe vere

Perberesit:
te brendshme qingji
vere e bardhe
uthull vere
1 qepe
vaj ulliri extravergine
kripe
piper

Pergatitja:
pastrojme dhe lajme te brendshmet e qingjit dhe i presim ne copa te vogla. Grijme qepen dhe e skuqim ne zjarr mesatar me pak vaj ulliri. Kur qepa te ndryshoje ngjyre e shuajme ne vere te bardhe dhe i shtojme te brendshmet. I kriposim & peperosim dhe i hedhim pak uthull vere. I gatuajme ne zjarr te ulet duke i kaurdisur vazhdimisht.

p.s: me kujtohet turbullisht qe origjina e kesaj recete eshte nga Sardenja por nese ka ndonje qe mund te me kthjelloje..flm.

Gjak e dhjame :D

No comments:

Post a Comment

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...