Shkruaj perberesin ...

Monday, June 4, 2012

Balcanic summer rolls



Balcanic summer rolls

Perberesit per 6 persona:

Per petat:
250 gr miell
2 luge uthull vere ose vere e bardhe
kripe
uje i vaket sa te nevojitet

Per mbushjen:
3 speca te kuq
nje grusht ullinj te vegjel
2 qepe te njoma (vetem koka e bardhe)
1 hudher 
1 veze
koper e fresket
vaj ulliri
2 luge uthull balsamike 
piper i zi

vaj luledielli

Pergatitja:
pastrojme specat dhe i presim ne kubike te vegjel.
Grijme imet ullinjte, hudhren dhe qepen.
Ngrohim pak vaj ulliri ne nje tigan te thelle dhe hedhim ne fillim hudhren, me pas qepen dhe ne fund specat. 
I kaurdisim mire e mire. I shtojme ullinjte dhe i shuajme me uthull balsamike 
E rregullojme mbushjen me kripe e piper dhe e leme te gatuhet per rreth 20 minuta, duke i kaurdisur here pas here dhe duke e njomur me uje nese e shohim te nevojshme.
Pas 20 minutash, e heqim nga zjarri dhe e leme menjane te ftohet.
Ne fund, pasi eshte ftohur, i shtojme kopren e grire imet dhe vezen.

Per petat formojme nje brume te zakonshem byreku me miell, kripe dhe uje. I shtojme uthull vere ose vere te bardhe qe peta te behet sa me e shkrifet.
E leme brumin te pushoje per gjysem ore dhe me pas e hapim ne pete me trashesi 2-3 mm.
Ndajme çdo pete ne trekendesha te cilat i mbushim me harxhin e mesiperm.
I skuqim ne vaj luledielli te nxehte per shume pak minuta dhe i servirim te ngrohta me salce kosi te perzier me hudher te grire, koper dhe vaj ulliri dhe sallate jeshile, domate. etj.
Gjak e dhjame :D




in italiano


Balcanic summer rolls


Ingredienti per 6 persone:


Per le sfoglie di pasta:
250 gr farina
2 cucchiai di aceto di vino bianco oppure vino bianco
sale
acqua q.b.


Per la farcia:
3 peperoni rossi
un pugno di olive taggiasche
2 cipollotti 
1 aglio
1 uovo
finocchietto selvatico
olio evo
2 cucchiai di aceto balsamico 
pepe nero


olio di semi di girasole


Preparazione:
pulire i peperoni e tagliarli a cubetti.
Tagliare finemente le olive, l'aglio e la parte bianca dei cipollotti.
Riscaldare dell'olio evo in una padella e aggiungere inizialmente l'aglio, poi i cipollotti ed alla fine i peperoni.
Mescolare per una decina di minuta e poi aggiungere le olive.
Bagnare con aceto balsamico.
Regolare di sale e pepe e cuocere per una ventina di minuti, mescolando ogni tanto e bagnando con dell'acqua se necessario.
Dopodiché togliere dal fuoco e lasciar raffreddare.
Una volta raffreddato aggiungere 1 uovo e del finocchietto selvatico tagliato finemente.


Per le sfoglie preparare un impasto di farina, sale e acqua tiepida. Aggiungere dell'aceto di vino bianco o semplicemente vino bianco per dare friabilità alla sfoglia.
Lasciar riposare per 30 minuti e stendere sfoglie di un spessore di 2 mm.
Dividere la sfoglia di in triangoli e riempire con la farcia, iniziando dalla punta.
Rotolare il triangolo e rosolarlo in olio di semi di girasole riscaldato.
Servire i rolls con una salsa di yogurt fatta con yogurt greco o panna agra, aglio tagliato finemente, finocchietto selvatico e olio evo.

2 comments:

  1. Uthulla balsamike eshte e domosdoshme?

    ReplyDelete
  2. Po. Uthulla balsamike ekzalton shijen e specave.

    ReplyDelete

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...