Shkruaj perberesin ...

Monday, May 14, 2012

Kronike nga Bolzano ne feste

Nje turme biblike pushtoi kete fundjave qytetin tim. 
Bolzano, nje qytet me rreth 100.000 banore, priti rreth 300.000 alpine nga gjithe Italia. 
(Alpinet jane trupat malore te ushtrise italiane, te cilet karakterizohen ne veshjen e tyre nga nje kapele me pende shpendi. Sipas grades ndryshon edhe lloji i shpendit, qe mund te jete pate, sorre ose shqiponje.
Kush ka qene i vemendshem gjate emisionit te lajmeve i ka pare gjate misionit te tyre ne Kosove, ju te tjereve jua tregon kjo video e realizuar ne Bolzano)


Takimi i alpineve eshte cilesuar si evenimenti me i madh qe zhvillohet çdo vit ne Itali. Sivjet na ra ne per hise. 
Nje makine e madhe organizative u vu ne pune, fillimisht me organizimin e takimeve, prezantimeve te librave dhe ekspozitave mbi temen ne fjale, e me pas me mbarevajtjen e kesaj feste.  
Ne vendasve na u kerkuan disa sakrifica si ndalimi i mjeteve private gjate ketyre diteve e ndalimi i mjeteve urbane ne qender, mbyllja e shkollave me date 11 maj etj.. 
Per dike ndoshta ishte tragjedi, sepse ne jemi nje qytet shume i qete ku njerezia ankohet se autobuzi mberrin 5 minuta pas orarit. 
(E sikur te mos kishin mberritur te huajt kete 10-vjeçarin e fundit per ta bere me interesante kroniken e zeze te gazetave lokale, lajmet kryesore ketu do te vazhdonin te ishin "nje e moshuar u rrezua ne rruge ndersa kalonte ne vijat e bardha" ose "filan clochard vodhi nje cope djathe ne supermarkate" lol)
Megjithate duket se atmosfera e festes fitoi mbi pakenaqesite e vogla qe rridhnin prej mungeses se komoditetit. 
Bolzaninet, pavaresisht etnise perkatese, treguan nje qytetari dhe nje aftesi organizuese te pashembullt. 
Asnje zenke, mgjthse u festua 72 ore non-stop! S'kane kaluar as 24 ore nga mbarimi i festes, e sot ne dreke s'te kapte syri asnje  mbetje-feste ne qender te qytetit! Qe nje feste unike qe na fali buzeqeshje dhe na beri te gjitheve te ndjehemi krenare per qytetin tone.
1 comment:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...